22 Şubat 2015 19:03

Dışişleri Bakanı: Suriye'de yeni topraklarımız oldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Süleyman Şah Saygı Karakolu'na dün gece düzenlenen operasyonun, dünyada büyük hayranlıkla izlendiğini iddia etti. Operasyonu eleştirenleri 'ahlaksız' olmakla suçlayan Çavuşoğlu, 'Türkiye'nin yeni toprakları oldu' dedi.

Paylaş

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da AKP Gençlik Kolları kongresine katıldı.  

Çavuşoğlu, konuşmasında Suriye'deki 'Süleyman Şah' operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dün gece saat 21.00'de başlayan operasyonu birçok insanın Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun sabah yaptığı açıklamalarından öğrendiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle dedi: 

"Tarihimizin şanlı sayfalarına giren bu operasyon dün akşam planlanmış, karar verilmiş bir operasyon değil. Dana önceki dönemlerde de planlandı. Biliyorsunuz sınırımızın yaklaşık 37 kilometre ötesinde Süleyman Şah Saygı Karakolu ve orada türbe ve emanetler bulunuyordu. Burası ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı Türkiye topraklarıdır. Ve bu toprakları Türk askerleri korur. Şu andaki arazideki gerçeklerden dolayı burada olası tehditlere karşı, gerek askerimizi gerekse oradaki emanetleri korumak ve kollamak için dün akşam dünyada herkesin saygıyla ve hayranlıkla izlediği bir operasyon gerçekleştirdik. Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan adım adım dakika dakika takip etti. Karargahta sayın Başbakanımız, sayın Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız ve ilgili arkadaşlarımızla operasyonu yürüttüler. Dışişleri Bakanlığı olarak biz de adım adım üzerimize düşen görevleri yaptık. Çok şükür oradaki emanetleri de askerleri de sağ salim getirdik. Bir başçavuş kardeşimiz şehit oldu. Ama bu şehadet şerbetini içmek de herkese nasip olmaz. Başta tüm Mehmetçikler olmak üzere tüm askerleri gönülden tebrik ediyoruz. Zırhlı araçlarla tanklarla gidip emanetlerimizi alıp geldik." 

TÜRKİYE'NİN YENİ TOPRAKLARI OLDU

Yapılan eleştirileri 'ahlaksızca' olarak değerlendiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Sanki Türkiye ordaki topraklarını terk etti. Türkiye ordaki topraklarını terk etmedi. Tam tersi Süriye'nin içinde, sınırın hemen 180 metre ötesinde Türkiye'nin yeni toprakları oldu. Ve boşalttığımız yerin de Türkiye'nin toprağı olduğuna dair notamızı herkese verdik. BM'ye bu sabah yazımızı gönderdik. İlgili uluslararası örgütlere gönderdik. Suriye Başkonsolosluğu'na da bildirdik. 'Biz burayı boşaltıyoruz ama burası bizim toprağımız tekrar geleceğiz. Saygı karakolunu tekrar kuruyoruz. Bayrağımızı buraya dikiyoruz. Emanetlerimizi de getireceğiz.' Şu anda emanetler Türkiye'de. Ayyıldızlı bayrağımız şu anda Eşme'de dalgalanıyor. Zaten önce Eşme'de bayrağımızı diktik, ardından birliklerimiz emanetlerle askerlerimizi aldı geldi. Biz Birleşmiş Milletler'e bildirdiğimiz gibi şu an Suriye'deki rejimin başkonsolosluğuna da notayla bildirdiğimiz gibi dünyanın 114 ülkesinde meşru görülen Suriye ulusal koalisyonuna ve Özgür Suriye Ordusu'na da bu operasyonu yaptığımızı bildirdik. Kimseden izin almadık. Kimseden icazet de almadık. Kendi irademizle ve kendi inisiyatifimizle bu operasyonu yaptık. Türkiye bir kere daha dünyaya şunu göstermiştir. Dünyanın neresinde olursa olsun, içerde ve dışarda Türkiye'nin namusuna, Türkiye'nin güvenliğine tehdit oluşturan hangi unsur varsa, onunla mücadele ederiz ve onu yok ederiz. Verdiğimiz mesaj budur. Kimse Türk Silahlı Kuvvetleri'yle şaka bile yapmasın. TSK dün akşam kabiliyetini, kapasitesini tüm dünyaya bir kere daha göstermiştir." (Antalya/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AB liderleri Kiev’de kolkola

SONRAKİ HABER

Erdoğan Londra'da konuştu: Biz orayı temizleyene kadar çıkmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa