22 Şubat 2015 18:18

Yüksekova’da yaptırıma dönüşen elektrik kesintileri

Yüksekova’da sık sık yaşanan uzun süreli elektrik kesintileri ilçe sakinlerini çileden çıkardı. İlçede günde ortalama 15-20 defa elektriklerin kesilmesi nedeniyle 120 bin nüfuslu ilçe susuz kaldı. Yüksekova Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Beşer yurttaşları canından bezdiren bu kesintilerin Yüksekova’ya özgü bir yaptırım olduğunu savunurken, VEDAŞ yöneticileri sorunu kabul etmekle birlikte suçlamaları kabul etmiyor.

Paylaş

Hakkari Yüksekova'da son 2 yıldan beri artan elektrik kesintileri yaşamı felç ediyor.

Kullanılan trafoların 20-30 yıllık olması nedeniyle sık sık arıza vermesi nedeniyle patlamalar meydana geliyor. İlçenin abone sayısının fazla olması nedeniyle giriş yapılan kilowat ihtiyacı karşılayamadığı için günde ortalama 50 ile 80 arasında elektrik kesintisi meydana geliyor.

Düşük faz ve enerjinin ani giriş nedeniyle başta televizyon, buzdolabı ve çeşitli elektronik malzemelerin yanmasına neden oluyor.

Son 2 aydan beri ilçede meydana gelen trafo patlamalarından dolayı birçok mahalleye haftalardır enerji verilemiyor.

Köylerin bir çoğunda ise kıştan beri enerji alamadıkları belirten yurttaşlar yaşanan sıkıntılar karşısında yetkililerin telefonlarına dahi çıkmamasından şikayetçi.

Esentepe Mahallesi’nde trafonun gecede ortalama 50 ile 100 kez sigorta atması nedeniyle mahalleliler trafo başında nöbet tutuyor. Düşük faz ve elektrik kesintisi nedeniyle ilçeye 15 noktada su veren sondajların yandığı ilçede susuzluk yaşanıyor. Yurttaşların mağdur olmaması için Yüksekova Belediyesi 100 bin Tl vererek 550 kwlık jeneratör aldı. Su alamayan yurttaşlar sık sık belediyeye giderek sitemde bulunuyor.

120 bin nüfuslu ilçe ilkel şartlarda gaz lambası ve tüple aydınlanmaya çalışırken, ilçede bulunan askeri birliklerin enerji sorunu yaşamamaları dikkat çekiyor. 

BELEDİYE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Yaşanan elektrik kesintileri ve düşük fazdan dolayı ilçeye su veremediklerini belirten Yüksekova Su İşleri Müdürü İsmet Taşçı, "Yurttaşlarımız suların kesilmesinden dolayı sürekli belediyeye geliyor. Ancak su kesintisi sorunu elektriklerin kesilmesinden kaynaklanıyor. Düşük enerji veya kesintilerden dolayı son 2 aydan beri 8 su sondajı, cihazı yandığı ve parça kırdığı için belediyeye büyük maddi zarara neden oldu. Her gece saat 02.00’dan 05.00’e kadar elektrik kesintisi meydana geliyor. Sorunun çözümü için 550 kwlık jeneratör aldık. Yeni trafo kurarak yükseltici aldık. Ancak düşük enerjiden dolayı yükselticileri zorluyoruz, bu kez de trafoda termik atmaya başlıyor. Sondajların çalışması için faz, faz arası en az 380 volt gelmesi gerekirken, bize her bir faz 90 veya 100 volt faz geliyor. Jeneratörle ancak iki sondaja su verirken bununda maliyeti saatte 80 litre yakıt. TEDAŞ’a yaptığımız tüm başvurular yanıtsız kaldı. Belediye olarak kaybımızı göz önünde bulunarak mahkemeye başvuracağız. VEDAŞ'a alternatif elektrik üretmeye çalışıyoruz, ama cevap olamıyoruz" dedi.

'YÜKSEKOVA'YI KİMSE CEZA VE YAPTIRIMA TABİ TUTMASIN' 

Özellikle VEDAŞ'ın özelleştirilmesiyle beraber ilçeye bilinçli olarak bir uygulamaya gidildiğini belirten Yüksekova Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Beşer ise "VEDAŞ tarafından özelleştirilen enerji, daha önce 34.000 kilowatla çıkış yaparken, özelleştikten sonra şirket tarafından 27 kilowata düşürüldü. İlçeye gelinceye kadar 15 ile 20 kilowata düşüyor. Şirket kaybını önlemek için enerji tasarrufuna gidiyor. Bu uygulama Yüksekova'ya özgün bir yaptırımdır. Yurttaşların tüm ihtiyaçları elektrikle karşılanırken bu uygulamayla yurttaşlar bu şirket tarafından cezalandırılıyor. Birçok kez yetkililerle görüşmemize rağmen kaçak kullanılıyor diyerek olayı geçiştiriyorlar. Yüksekova halkını cezalandırmak kimsenin haddi değil. Yüksekova halkı kesinlikle sahipsiz değil. Bu şirketin uygulamaları nedeniyle halk maddi ve manevi olarak çökertilmiş. Biz sabrediyoruz, sabretmeye çalışıyoruz. Sabrın sonunda hukuki işlere başvuruyoruz. Buradan VEDAŞ ve VEPSAŞ'a sesleniyoruz, bu soruna acil çözüm bulunsun. Kimse Yüksekova halkına ceza ve yaptırım uygulamaya kalmasın, aksi durumda halkımızla beraber bu uygulamanın karşısında duracağız" dedi. 

'BÖLGEYE KALİTELİ HİZMET VERİLMİYOR' 

Konuyla ilgili görüştüğümüz VEDAŞ Yüksekova Başmühendisi Erdem Karaman ise ilçeye kaliteli hizmet verilmediği konusunda hem fikir olduklarını söyledi. Karaman, “Ancak 150 bin kilowatlık giriş yapılırsa sorun çözülecektir. Voltaj düşüklüğü ve elektrik kesintilerinin yaşandığı yönündeki şikayetler doğrudur. Problemlerimiz var, ancak ilçeye ceza veya her hangi bir yaptırım söz konusu değildir” dedi. (Hakkari/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sağlık ocağı var doktor yok

SONRAKİ HABER

Otizmli çocuğa işkence uygulayan kişi yaralamadan yargılanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa