22 Şubat 2015 17:37

Nusra ve IŞİD’in Lübnan hazırlığı

Nusra ve IŞİD’in kış sonunda Lübnan’a büyük bir saldırı başlatmak için hazırlık yaptığı bildirildi.

Paylaş

Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi, geçen yaz Suriye’den Lübnan’ın doğusuna geçen Nusra ve IŞİD militanlarının Lübnan’a yönelik saldırılar için hazırlık yapmaya başladığını bildirdi.

“Arsel dağlarındaki gelecek savaşın ayrıntılı haritası” başlıklı haberde IŞİD ve Nusra’nın kış sonrası başlatmayı planladıkları saldırı için yaptığı hazırlıklara yer verildi ve iş makinesiyle Kalamun’da yol açma çalışmaları yapan bir militanın fotoğrafına yer verildi.

Yakın Doğu Haber'e göre Suriye-Lübnan sınırındaki dağlık bölgelerdeki militanların sayısını 3 bin olarak veren gazete, stratejik bölgelerde mevzilenen bu militanların tanklara, orta ve kısa menzilli toplara, omuzdan atılan uçaksavar füzelerine, zırh delici tanksavar roketlerine, gece görüş dürbünlerine ve gelişmiş iletişim araçlarına sahip olduğunu yazdı.

Bölgedeki hareketliliğin bir sonraki Kalamun savaşının önümüzdeki baharda başlayacağını gösterdiğini belirten gazete, Lübnan hükümetinin hazırlığı ile ilgili olarak da şunları yazdı:

“Beka’daki güvenlik planı insan gücü ve lojistik eksikliği sebebiyle durduruldu. Lübnan ordusu şu anda kuzey Beka’daki güçlerini yeninden yapılandırıyor. Fakat gündeme şu soru geliyor: Eğer silahlı gruplar Lübnan’ın doğu sınırlarına saldırırsa ne olacak?

Lübnan her zaman olduğu gibi karşılık verme pozisyonunda mı kalacak yoksa saldırıdan önce bir önleyici operasyon mu yapacak?

El-Mustakbel Partisi, Lübnan sınırları dışına adım atılmasına karşı olduğunu söylerken Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, son konuşmasında Lübnan ve Suriye ordusunun ve iki ülkenin hükümetlerinin koordinasyon içinde olmasının gerekliliğini vurguladı.”

IŞİD ve Nusra militanları geçtiğimiz yaz Suriye’den Lübnan topraklarına geçti. Lübnan ordusuna ait merkezlere saldırarak onlarca Lübnan askerini ve güvenlik görevlisini esir aldı. Bu esirlerin serbest bırakılması için de Lübnan cezaevlerindeki arkadaşlarının serbest bırakılmasını ve Hizbullah’ın Suriye’den çıkmasını şart koştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Van'da miting havasında açılış

SONRAKİ HABER

Mersin'de AKP'li meclis üyelerine göre prezervatif dağıtmak örf ve adetlere aykırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa