22 Şubat 2015 15:02

Can ve Kaya anıldı

Bundan tam 22 yıl önce, 1993 yılında katledilen, İHD Elazığ Şubesi Kurucu Başkanı Avukat Metin Can ve Dr. Hasan Kaya mezarları başında anıldı.

Paylaş

Bundan tam 22 yıl önce, 1993 yılında katledilen, İHD Elazığ Şubesi Kurucu Başkanı Avukat Metin Can ve Dr. Hasan Kaya mezarları başında anıldı. 

İHD yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı anmada konuşan İHD Elazığ Şube Başkanı Behzat Hazır, Can ve Kaya’nın mezarları başında yaptığı konuşmada iki insan hakları savunucusunun JİTEM tarafından katlettiğini belirtirken, “O dönem sadece iki arkadaşımız değil, binlerce kişi katledildi” dedi. 

İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici ise Metin Can ve Hasan Kaya’nın katledilmesinden sonra yoldaşlarının mücadeleyi büyüttüğünü söyledi. Bu günlere hesap sora sora geldiklerini söyleyen Bilici, “Katillerin kim olduğunu hükümetlere söyledik. Katilleri biliyoruz, yargılayın dedik” şeklinde konuştu. Hükümetlerin o günden sonra da insanları katletmeye devam ettiğini belirten Bilici, “Devlet katlediyor ve katilleri koruyor. İnsanlığa karşı işlenen suçlar zaman aşımına giremez. Bir gün o katilleri halk sorgulayacak. Bizler haklıyız, onurlu mücadelemiz devam edecek” dedi.

22 yıl önce JİTEM tarafından kaçırılıp katledilen Avukat Metin Can ve Doktor Hasan Kaya Elazığ’da yapılan bir dizi etkinlikle anılmaya devam etti. İHD Elazığ Şubesi, Mustafa Temizer Parkında yemek düzenleyerek Can ve Kaya’yı andı. Burada konuşan İHD Şube Başkanı Behzat Hazır, mücadelenin süreceğini belirtti. Can ve Kaya’nın mücadele arkadaşlarından, İHD Şube Başkanlığı da yapmış olan yazar Cafer Demir de olayın yaşandığı dönemi anlattı.  (Elazığ/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Herkes aynı dili konuşsaydı dalsız bir ağaç olurduk

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa