21 Şubat 2015 22:25

Muhalefetin direnişine rağmen 10 madde geçti

TBMM’de görüşülmeye başlanan 'İç Güvenlik Paketi’nin ilk 10 maddesi, muhalefetin tepkisine rağmen Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Paylaş

TBMM’de görüşülmeye başlanan İç Güvenlik Paketi’nin ilk 10 maddesi, muhalefetin tepkisine rağmen Genel Kurulu’nda kabul edildi. 

Sabah saat 05.00’e kadar süren görüşmelere muhalefetin tepkisi damga vurdu. HDP milletvekilleri kürsü ve başkanlık divanı önünde oturma eylemi düzenledi ve slogan attı. CHP ve MHP milletvekilleri, TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’nın muhalefetin sözcülerine söz vermemesi ve muhalefetin “oldubitti” şeklinde değerlendirdiği bir tavırla önergeleri hızlı bir şekilde oylamaya sunması, aynı zamanda toplantı yeter sayısı ve yoklama taleplerinin reddedilmesini protesto ederek birer basın toplantısı düzenledi. Gecenin en ilginç protestosu ise CHP milletvekili Süleyman Çelebi’den geldi. Çelebi kürsüye gelerek tam 273 defa “Kahrolsun faşizm” diye bağırdı. HDP’nin iki kadın vekili bir ara yüzlerini şallarla maske şeklinde kapattı.

Saat 14.00’te açılan Genel Kurul saat 05.00’te kapandı. İç Güvenlik Paketi üzerindeki görüşmeler ise 21.30 gibi başladı. Milletvekilleri yaklaşık 15 saat mesai yaptı. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Genel Kurulu 22 Şubat saat 14.00’te açılmak üzere kapattı.

 

SON GELİŞME: 03.55 İç Güvenlik Paketi'nin 7. maddesi kabul edildi. 8. madde üzerine önergeler görüşülüyor.

03.43 Birleşime ara verildi.

03.31: Protestolar yeniden başladı: "Direne direne kazanacağız."

03.29 Gökhan Günaydın: Erdoğan'ın hırsızlığını aklamak için polis devletine yaslanmaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok.

03.18 6. Madde kabul edildi, 7. Madde'ye geçildi.

03.08: Süleyman Çelebi 5 dakika boyunca "Kahrolsun faşizm" dedi. Sözünü "Bu faşistlerden ülkeyi kurtarmak bize nasip olsun" diyerek bitirdi.

03.05 Sadık Yakut espri yaptı: "Sayın Çelebi plak takıldı galiba."

03.03 CHP'li Süleyman Çelebi kürsüye geldi, durmadan "Kahrolsun faşizm" diyor.

02.55 60. birleşim 17. oturum başladı. 6. madde görüşülüyor. Protestolar sürüyor.

02.36 Birleşime 15 dakika ara verildi.

02.35 'Yılgınlık yok direniş var' sloganlarıyla 'sürekli protesto' devam ediyor.

02.27 60. birleşim 16. oturum başladı. Alkışlı ve sloganlı protestolar sürüyor.

02.17 CHP'li Engin Altay'ın kürsü işgaliyle birleşime 10 dakika ara verildi.

02.10 60. birleşim 15. oturum görüşülmeye başlandı. Engin Altay yeniden usul tartışması istedi. Protestolar sürüyor.

02.00 CHP Milletvekili Mustafa Balbay içeriden bilgi veriyor: Saat 02.00: Meclis'i vekil olmadan bakan olan Efgan Ala yönetiyor. Her ara verildiğinde Sadık Yakut'un odasında.

01.50 Oturum protestolar eşliğinde başladı. Engin Altay usul tartışması talep etti, Sadık Yakut reddetti. Protestolar devam edince birleşime yine 10 dakika ara verildi.

01.30 İç Güvenlik Paketi'nin 5. maddesi kabul edildi. Oturuma ara verildi.

01.19 5. maddenin görüşülmesine başlandı.

01.11 Oturum yeniden başladı. Protestolar sürüyor. Sadık Yakut, 4.maddeyi hızlıca oylattı ve kabul edildi.

00.49 Ali Haydar Öner'in okuyamadığı önerge iç tüzüğe aykırı şekilde onaylatılıp reddedildi. Birleşime 15 dakika daha ara verildi

00.44 Polis kurşunuyla katledilen gençler anılıyor. "Çocuklarımız ölmesin diye buradayız" deniliyor.

00.42 Oturum yeniden başladı. Protestolar sürüyor. "Direne direne kazanacağız" sloganları atılıyor.

00.35 CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, Hayat TV canlı yayınına bağlanarak, "Vekillerin ağırlıklı görüşü mecliste yasa geçene dek sonuna dek savunmamız. Her an her türlü saldırı olabilir. AKP vekillerinin en ufak bir demokrasi bilinci yok. Hükümetin yasayı geçirmesi meşru ya da legal olacağı anlamına gelmez. Bu yasa halkımızın çocuklarını öldürmenin legal kılıfı olacak.  İktidar milletvekilleri bu tablo karşısında sırıtıyorsa burası üçüncü dünya ülkesi demektir.  Biz bütün gücümüzle bu yasayı mecliste durdurmak için mücadele etmeliyiz. Halk vekillerine destek verebilir. Bu yasa çıkarsa sokağa çıkmak ölüm anlamına gelecek" dedi.

00.05 Vekiller devamlı "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganları atıyor. İdare amirleri göreve çağrıldı. Birleşime 15 dakika ara verildi.

00.00 Oturum başladı. Milletvekillerinin protestosu sürüyor. "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atılıyor.

23.43 Birleşime 10 dakika ara verildi.

23.40 Önerge sahibi, HDP ve CHP'lilerin eylemi sebebiyle konuşmasını yapamazken TBMM Başkanı Sadık Yakut buna rağmen önergeyi oylamaya sundu ve kabul edilmedi.

23.38 HDP ve CHP'li milletvekillerinin direnişi TBMM'yi tamamen kitledi.

23.30 4. madde protestolar altında görüşülmeye başladı. HDP'li milletvekilleri kürsünün önüne oturarak "Bijî berxwedane Meclise", "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atılıyor.

23.10 İç Güvenlik Paketi'nde ilk 3 madde kabul edildi. TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı anayasayı ve iç tüzüğü ihlal ettiği yönlü tepkilere "Salı gününden beri muhalefet vekilleri bu kürsüyü suistimal etti. Hakaret etti, şiddete uğratıldı. İç Tüzüğün bütün kurallarına uyuyorum. Böyle de gideceğim. Vicdanım rahat" diyerek 15 dakika ara verdi.

TBMM’de İç Güvenlik Paketi’nin tümü üzerine görüşmeler gergin bir şekilde başladı. TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, muhalefet milletvekillerini hiçbir şekilde dinlemezken ilk 3 maddeyi jet hızıyla okutup oylatarak geçirdi.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, muhalefet partilerini soru sormaya çağırdı. Ancak muhalefet partisi temsilcileri, hukuk ihlali olduğu gerekçesiyle Ayşenur Bahçekapılı’ya itiraz etti.

Bahçekapılı’nın soru için 10 dakika süre vermesine rağmen hiçbir muhalefet partisi üyesinden soru gelmedi. AKP'lilerden de soru gelmeyince Bahçekapılı, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya 10 dakikalık cevap süresi verdi. Fakat muhalefet milletvekilleri tepkisini sürdürünce Bahçekapılı 15 dakika ara verdi.

Bahçekapılı muhalefet vekillerinin tepkilerini dinlemeyerek hızlı bir şekilde oylama yaptı ve paketin 1., 2., 3. maddesini geçirdi.

Muhalefet vekilleri "AKP darbe yapıyor" şeklinde Bahçekapılı'ya tepki gösterdi.

HDP ve CHP milletvekilleri oturma eylemi yaparken 'Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz', 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Faşizme, darbeye geçit yok' sloganları atıldı.

Görüşmeler muhalefet vekillerinin devamlı tepkisi altında sürüyor.

Ayşenur Bahçekapılı, kendisine sorulan sorulara "Çok da umrumdaydı", "Sanane" gibi yanıtlar veriyor.

Bahçekapılı anayasayı ve iç tüzüğü ihlal ettiği yönlü tepkilere "Salı gününden beri muhalefet vekilleri bu kürsüyü suistimal etti. Hakaret etti, şiddete uğratıldı. İç Tüzüğün bütün kurallarına uyuyorum. Böyle de gideceğim. Vicdanım rahat" diyerek 15 dakika ara verdi.

BULDAN: İÇ TÜZÜK VE ANAYASA İHLAL EDİLİYOR

Duruma ilişkin DİHA'ya bilgi veren HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Meclis Başkanvekili, Ayşenur Bahçekapılı’nın hem iç tüzüğü ve anayasayı ihlal ederek yasayı oylamaya sunduğunu belirterek, “Bize konuşma hakkı bile tanımıyor. Biz oturma eylemi başlattık. Tam bir faşist uygulama var, mecliste darbe yapılıyor. Yasayı geçiriyorlar” diye konuştu.

Buldan, maddelerin hızlı bir şekilde oylamaya sunulduğunu da belirtti.

VEKİLLER: DARBE YAPILIYOR

Vekillerin görüşmeler sırasında attıkları tweet'lerden bazıları şöyle:

Atilla Kart: TBMM'de şu anda darbe yapılıyor...

Demir Çelik: Kahrolsun Faşizm ile Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız. Ya siz ! Sloganları eşliğinde mecliste oturma eylemindeyiz.

Aykut Erdoğdu: TBMM'de faşizm... TBMM'de darbe... Muhalefetin İç tüzükten gelen hakları elinden alınıyor... Biraz sonra saldırı başlar...

Musa Çam: Mecliste hukuksuzluk diz boyu divanda muhalefet katip üyeleri Çekildi.başkan ve katip üyelerde akp'li iç tüzüğe Aykırı işlem yapılıyor

Binnaz Toprak: Meclis'in iradesi elinden aliniyor. Halkin yuzde 50'sini temsil eden partilere soz verilmeden maddeler geciriliyor.Meclis'e darbe yapiliyor. (HABER MERKEZİ)

CANLI YAYIN

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetecinin failleri 22 yıldır bulunamıyor!

SONRAKİ HABER

Silvan'da çocuğu taciz eden erkek gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa