21 Şubat 2015 21:23

Genetik Profesörü Ali Nihat Bozcuk hayatını kaybetti

Hacettepe Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Genetik Profesörü Ali Nihat Bozcuk dün akşam hayatını kaybetti

Paylaş

Türkiye'nin önemli bilim insanlarından olan Hacettepe Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı, ADD Genel Başkan Yardımcısı olan Profesör Dr. Ali Nihat Bozcuk dün akşam vefat etti. Evrimsel biyoloji ve genetik alanında çalışan Bozcuk, Türkiye'de evrim kuramı öğretimi için ısrarlı çabalarıyla tanınıyordu. Nihat Bozcuk ayrıca fen bilgisi ve biyoloji öğretiminde evrimin yerini korumaya çalışıyordu.

Orta öğretimde evrim kuramı öğretiminin önemini vurgulamak için bir çok panel ve konuşma düzenleyen Bozcuk, evrimin biyoloji bilimin temel taşı olduğunu belirterek evrimle yaradılışın yan yana okutulmasının kimya dersinde simya anlatmak ile eşdeğer olduğunu söylüyordu.
Prof. Dr. Ali Nihat Bozcuk için 23 Şubat Pazartesi günü saat 10:00'da Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi Biyoloji Bölümü önünde tören düzenlenece. Bozcuk'un cenazesi Karşıyaka Mezarlığına defnedilecek.

ALİ NİHAT BOZCUK KİMDİR?
Doktorasını İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde dünyaca ünlü bilim insanı John Maynard Smith ile yapan Bozcuk, 1970 yılında doktora derecesini aldı. Dönüşte Hacettepe Üniversitesi’nde göreve başlayan Bozcuk, 1976 yılında “Genetik, Evrim ve Moleküler Biyoloji” bilim dalında doçent oldu.
Genetik, evrim ve yaşlanma biyolojisi alanlarındaki araştırmalarını yurt içinde ve Hollanda, İngiltere ve ABD gibi çeşitli ülkelerde sürdüren ve uluslararası kongrelerde bildiriler sunan Bozcuk'un çeşitli bilimsel dergilerde toplam 82 adet makalesi yayınlandı. Ulusal nitelikteki çalışmaları ise 56 adettir. 3 kitabı bulunan Bozcuk'un kitaplarından biri, Türkiye üniversitelerinde Türkçe genetik kitabı ihtiyacını karşılamaktadır.
1999 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini yürüten Bozcuk, 2000-2005 yılları arasında Atatürkçü Düşünce Derneği’nde Genel Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 
Bozcuk, TÜBİTAK Bilim ve Teknik, Cumhuriyet Bilim-Teknik, Atatürkçü Düşünce, Bilim ve Ütopya, Bilim ve Gelecek gibi dergilerde ve Cumhuriyet gazetesi’nde yüze yakın popüler bilim yazısı yayınladı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cimbom, Sivas deplasmanından 3 puanla döndü

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa