21 Şubat 2015 20:49

21 Şubat Dünya Ana Dili Günü kutlandı

Ankara'da gerçekleşen 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü etkinliğinde birçok dilin yok olma tehlikesiyle yüz yüze olduğu vurgulandı. Etkinlikte Türkiye'de Türkler dışında birçok halk yaşamasına rağmen sadece Türkçe eğitim yapılması eleştirilerek, 'Ana dili yüreğin kapısıdır' denildi.

Paylaş

21 Şubat Dünya Ana Dil Günü etkinlikleri çerçevesinde Sakarya Caddesi'nde bir araya gelen demokratik kitle örgütleri Türkiye'de ki yerel dillerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çektiler. HDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da katıldığı etkinlikte birçok dilde yazılan dövizlerle ve sloganlarla ana dilin önemi vurgulandı.

Türkçe ve Kürtçe okunan basın açıklamasının Türkçesini Betül Koca, Kürtçesini ise Mustafa Karaman okudu.  Açıklamada Tehlike Altındaki Diller Atlasına göre dünyadaki 6700 dilden sadece 300 tanesinin resmi dil statüsünde ve devletlerin koruması altında olduğunu belirtildi.  Günümüzde 2400 dilin yok olma tehlikesiyle yüz yüze olduğu kaydedilen açıklamada, 1950'den bu yana 230 dilin yok olduğu belirtildi. Fransızca, Rusça, İngilizce gibi baskın dillerin azınlık dillerini ezdiği vurgulanan açıklamada, birçok dilin iz bırakmadan yok olduğu kaydedildi. Açıklamada,  Kürtçenin son 30 yılda verdiği büyük mücadeleye rağmen Kürtçe kişi ve yer isimlerinin hala soruşturma konusu olduğu vurgulandı. İstanbul Ermenileri dışında kalan soykırımdan kurtulan yetim ve Müslümanlaştırılmış Ermenilerin soykırımın devamı olarak dillerinin yok edildiği belirtilen açıklamada, Lazların, Çerkeslerin, ana dilinde eğitim, enstitü kurma ve yer isimlerinin geri verilmesi gibi taleplerinin görmezden gelindiği kaydedildi.  

Açıklamanın ardından HDP Mardin Milletvekili Erol Dora'da Süryanice halkları selamladı.  Dora hiçbir dilin başka bir dilden üstün olmadığını ve dillerin halkların kalbi ve onuru olduğunu söyledi. Dora, ana dillerin korunması için verilen mücadeleyi selamlayarak bütün dillere özgürlük istedi.  Dora'nın ardından, etkinlikte  İstanbul ve Anadolu Ermenicesi, Gürcüce, Arapça,  Çerkesce hikayeler anlatılarak konuşmalar yapıldı. Etkinlik "Şker a Heno" adlı teatral öykünün ardından çeşitli dillerde söylenen türküler ve halaylarla sona erdi.  (Ankara/EVRENSEL)

BÖLGEDE ANA DİLİ SEFERBERLİĞİ

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mamak’ta Özgecan için yürüdüler

SONRAKİ HABER

Eskişehir'de kadınlar, kadın cinayetlerine karşı yaşam zinciri oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa