21 Şubat 2015 19:10

Van’da HDP’li vekillere saldırı protesto edildi

Meclis Genel Kurulu’nda ‘İç Güvenlik Paketi’ne ilişkin görüşmeler sırasında HDP’li vekiller Pervin Buldan ve Sebahat Tuncel’in AKP’li vekiller tarafından darbedilmesi HDP ve DBP Van İl Örgütü tarafından protesto edildi.

Paylaş

Fazıl ERÜŞ
Van

Meclis Genel Kurulu’nda ‘İç Güvenlik Paketi’ne ilişkin görüşmeler sırasında HDP’li vekiller Pervin Buldan ve Sebahat Tuncel’in AKP’li vekiller tarafından darbedilmesi HDP ve DBP Van İl Örgütü tarafından protesto edildi. Nüda Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklamasına HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva, DBP Van İl Eş Başkanı Hamiyet Şahin, İlçe Belediye Eş Başkanları ve HDP, DBP İlçe Eş Başkanları katıldı. Basın açıklamasını okuyan HDP Çatak İlçe Eş Başkanı Sevgi Eraslan, “Bilinmelidir ki özgürlük mücadelesi yolunda canını ortaya koymuş bu halk ve köleliği hiçbir zaman kabul etmeyecek kadınlar, AKP zihniyetine geçiş vermeyecektir” dedi.

AKP’nin kadınları dört duvar arasında yaşamaya mahkum ettiğini belirten Eraslan, “Bugün devlet yapılanması içinde iktidar gücünü topyekün ele geçirmiş olan AKP hükümeti kadını yaşam dışına atarak, onu sadece dört duvar arasında yaşamaya mahkum etmeye çalışmaktadır” dedi. AKP’nin iktidarını halka korku yayarak güçlendirmek istediğini belirten Eraslan, “İç Güvenlik Paketi ile kendi derin devletini kurmaya çalışan AKP, vatandaşlarını da düşman ilan ederek baskı ve şiddet ile yönetimde tek adam düzeyine ulaşmak istemektedir” şeklinde konuştu.

İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sırasında HDP'li kadın vekillere yapılan saldırıyı kınadıklarını söyleyen Eraslan, “Kadın vekillerimizin darp edilmesinin ardındaki gerçeklik kadının tanınmaması ve bir birey olarak, irade olarak görülmek istenmemesidir” dedi. AKP hükümetinin çok tehlikeli bir oyun oynadığını söyleyen Eraslan, “Ancak bilinmelidir ki özgürlük mücadelesi yolunda kadın erkek birlikte canını ortaya koymuş bu halk ve köleliği hiçbir zaman kabul etmeyecek kadınlar, AKP zihniyetine geçiş vermeyecektir. Kadın erkek herkes demokratik toplumun siperidir. AKP’yi kadının ve tüm halkların mücadele tarihini yeniden gözden geçirmeye davet ediyoruz. Baskıyı, zulmü, kadına karşı ve iç güvenlik paketi görüşmeleri sırasında vekillerimize yapılan saldırıyı kınıyoruz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eskişehir'de 'İç Güvenlik Yasası'na tepki yürüyüşü

SONRAKİ HABER

Stuttgart'ta mültecilerle dayanışma yürüyüşü: Irkçılığa ve yurt dışı edilmeye hayır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa