21 Şubat 2015 18:42

TBMM'de ana dili önergesi AKP tarafından reddedildi

HDP grubu 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü dolayısıyla Meclis Genel Kurulu’na ana diliyle ilgili grup önerisi sunarak, ana dilinde eğitim görmeyen çocukların öğrenmede karşılaştıkları güçlüklerin ve ana dili yasağının yol açtığı sorunların araştırılmasını istedi.

Paylaş

HDP grubu 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü dolayısıyla Meclis Genel Kurulu’na ana diliyle ilgili grup önerisi sunarak, ana dilinde eğitim görmeyen çocukların öğrenmede karşılaştıkları güçlüklerin ve ana dili yasağının yol açtığı sorunların araştırılmasını istedi. Önerge AKP’lilerin oyları ile reddedilirken, grup adına söz alan Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, milyonlarca çocuğun ana dilini kullanamadığı için yaşadığı psikolojik travma ve mağduriyetlerin bu konuda somut politikalar gerçekleştirilmesini gerektirdiğini söyledi.

HDP grubunun ana diliyle ilgili grup önerisi üzerine Genel Kurul’da söz alan Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Kürtçe ve Türkçe Dünya Ana Dili Gününü kutladı. Uluslararası sözleşmelerde ana dilinde eğitimin bir hak olarak tanınmasına karşın Türkiye’de başta Kürtçe olmak üzere, Lazca, Arapça, Çerkezce gibi ana dillerinde eğitimin yasaklı olduğuna dikkat çekerek, “Kürtçe bir ulus, halk dilidir. Ancak her yıl okul çağına gelen on binlerce Kürt çocuğu, ilk adımlarını attıkları okul sıralarında ana dilleri dışında Türkçe dilde eğitim dayatmasıyla yüz yüze kalmaktadır. Bu, eğitim yaşamlarının ilk yıllarında ruhsal ve zihinsel dünyalarında dehşetli alt-üst oluşlar sürecine adımlarını atmakta, ağabeylerinin, ablalarının yaşadığı kabusun sırasını devralmaktadırlar” dedi.

'BAŞARISIZLIK KAÇINILMAZ'

Konuşmasında ana dilinin çocuğun başta ailesi olmak üzere soyu, çevresi ve ulusundan bilinçli bir öğrenim süreci olmadan edindiği bir dil olduğunu vurgulayan Aksoy,  ana dilinin, çocuğun annesinin konuştuğu dil gibi tanımlamaya kalkanların gerçeği örtbas etmeye çalıştığını söyledi. Aksoy, dil ile zihinsel gelişim arasında sıkı bir paralellik olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Kişi ile ana dili arasındaki duygusal ilişki yaşam boyu sürecek kadar derin bağlara sahiptir. Çocuk okul çağına gelinceye kadar temel dil yeteneklerini kazanır, edindiği sözcüklerle düşünür, dış dünyayla bağlantısını bu sözcüklerle kurar. Okula başladığında ana dili dışında farklı bir dile dayalı eğitim onun gelişimini altüst edecek ve bocalamasına sebep olacaktır; çevreye küsmesine, kendini önemsemeyip kendinden kaçmasına neden olacaktır. Dolayısıyla, başarısızlık kaçınılmazdır.”  

ÇOCUKLAR TRAVMA YAŞIYOR

Pedagojinin temel kuralı olan, çocuğun deneyimlerle kazandığı bilgiler üzerinden öğretim yürütülmesinin ilkesinin ihlal edildiğini kaydeden Aksoy, “Çocuğa doğrudan ya da ima yoluyla ‘Kendi kültürünü okul kapısının dışında bırakacaksın’ dendiği için çocuk kendisini reddedilmiş olarak görür ve öğrenme ortamına aktif katılımı da engellenmiş olur” dedi. Aksoy, 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü’nde, eğitim sistemi açısından milyonlarca çocuğun ana dilini kullanamadığı, ana dilde eğitim göremediği için yaşadığı psikolojik travma ve mağduriyetlerin bu konuda somut politikalar gerçekleştirilmesini gerektirdiğini söyledi.

AKP REDDETTİ

HDP grup önerisi üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de  resmi dil dışındaki diğer dillerin kullanılmasının çocuğun üstün yararı çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu konuda pedagogların, sosyologların, hukukçuların ve tüm dünya örneklerinin de ortaya konulduğu bir tabloda bu konudaki gerekli girişimlerin yapılmasını destekliyoruz” dedi. HDP'nin ana dilinde eğitim görmeyen çocukların öğrenmede karşılaştıkları güçlüklerin ve anadil yasağının yol açtığı sorunların araştırılmasını öngören grup önerisi AKP oylarıyla reddedildi. (DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ege Üniversitesinde eğitime üç gün ara verildi

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa