21 Şubat 2015 05:06

Iraklılar Musul’u geri alacak

ABD’li CENTCOM yetkilisi, Iraklıların Musul’a baharda operasyon yapılacağını açıkladı. Suudi Arabistan’da toplanan 20 ülkenin genelkurmay başkanları Irak ordusunun güçlendirilmesini tartışırken, IŞİD’in kontrolündeki bölgelerde IŞİD’den kaçanların sayısının arttığı ileri sürülüyor.

Paylaş

Washington’da gazetecilere konuşan Amerikalı bir askeri yetkili, IŞİD’in elindeki Musul’un geri alınması için “Iraklı ve Kürt birliklerden oluşan yaklaşık 25 bin kişilik bir askeri gücün hazırlıklara başladığını” söyledi.

BBC’nin haberine göre ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM’da görevli üst düzey yetkili, Musul operasyonunun nisan veya mayıs ayında düzenleneceğini ifade etti. İsminin gizli tutulması şartıyla konuşan yetkili, Musul’un sayıları 1000 ila 2 bin arasında değişen IŞİD militanlarının kontrolünde olduğunu belirtti. Musul, geçtiğimiz haziran ayında IŞİD tarafından işgal edilmişti. 
Hafta başında Irak Başbakanı Haydar el Abadi de, askerli birliklerinin “Musul’a taarruz planladıklarını” söylemişti.  20’den fazla ülkenin genelkurmay başkanları da önceki gün Suudi Arabistan’da toplandı. Toplantıda IŞİD’e karşı Irak ordusunun nasıl güçlendirilebileceğinin tartışıldığı belirtiliyor. 

‘YPG VE MÜTTEFİKLERİ İLERLİYOR’

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de önceki gün yaptığı açıklamada, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarının Rakka’daki 19 köyün IŞİD’in elinden geri alınmasında büyük bir rol oynadığını belirtti. Gözlemevi, Kobanê’den IŞİD’i püskürten YPG ve müttefiklerinin Halep ve Haseke şehirlerini bağlayan otoyolun yaklaşık 35 kilometrelik bir kısmını da ele geçirdiklerini söyledi. (DIŞ HABERLER)


ECONOMIST’TEN ÖZEL DOSYA:

Iraklı Kürtler bağımsızlık yolunda

İNGİLİZ Economist dergisi, bu haftaki sayısında Kürtleri konu ettiği geniş bir dosyaya yer veriyor. Iraklı Kürtlerin bağımsızlık yolunda olduğunu belirten dergi, “PKK’nin de rolünün değiştiği” yorumunu yaptı. Dergi, PKK, Iraklı Kürtler ve Iraklı Kürtlere dair yorum makalesi olmak üzere üç ayrı yazıya yer verdi. “Kürdistan: Bağımsızlığa her zamankinden daha yakın” başlıklı makalesinde, dergiye konuşan Mustafa Barzani’nin torunu Şirvan Barzani, “Yeterince bekledik. Dört şeytan arasında bölünmemizin üzerinden yüz yıl geçti. İki yıl içinde bağımsız olacağız” diyor. Başbakan Neçirvan Barzani de, Musul’daki durumun tamamen değiştiğini belirtiyor ve ekliyor: “Aynı yapıya, aynı sisteme geri dönemezsiniz çünkü Irak artık egemenlik vasfını kaybetmiş bir devlet. Irak ulusu yok. Ama bağımsızlık bize sunulmayacak, bizim almamız gerekecek”
Dergi, Türkiye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki ticaretin 8 milyarı bulduğuna ve yaklaşık 100 bin Türk’ün Irak Kürdistanı’nda çalıştığına dikkat çekiyor.
Derginin PKK’ye ayırdığı Kandil Dağları menşeli makalede PKK kurucularından Cemil Bayık’ın sözlerine yer veriliyor. Bayık’a göre “PKK artık, Kürtlerin çoğunlukta olduğu Türkiye’nin güneydoğusunda ayrı bir devlet istemiyor”
Dergiye konuşan Bayık sözlerini şöyle sürdürüyor: “Tüm isteğimiz, kendi kimliğimiz, kültürümüz ve demokratik koşullarımız altında özgürce yaşamak. Kendi kaderini tayin hakkı, bağımsız bir devlet olarak yorumlanmamalı.”
Makalede, “Bunlar etkileyici gelişmeler. Eğer PKK, hem Türkiye, hem de Iraklı Kürtlerle uzlaşıya varırsa, uzun ve kanlı mücadelesi sona erebilir” ifadelerine yer veriliyor. 


TIMES: IŞİD’DEN KOPMALAR ARTIYOR 

TIMES gazetesi, Rakka ve Musul’daki kaynaklarına dayandırdığı haberinde IŞİD’in kontrolündeki bölgelerde halkın itaatsizliğinin ve IŞİD’den ayrılanların sayısının arttığını yazdı. IŞİD içinde direniş başladığı belirtilen haberde, “Musul’daki bir muhalif, Ürdünlü pilotun öldürülmesi halk arasında tedirgine neden oldu, IŞİD’in Kobanê’de yenilmesi ve Kürt birliklerinin ilerlemesi de IŞİD’in Musul’u elinde tutup tutamayacağına dair soru işaretleri doğurdu” denildi. Gazeteye konuşan kaynak, “İnsanlar IŞİD’in kenti hiç terk etmeyeceğini düşünüyordu. Fakat şimdi IŞİD’in yalnızca bir süreliğine Musul’da olduklarını ve terk etmelerinin kaçınılmaz olduğunu biliyorlar” iddialarını dile getirdi. 
Rakka’da da, bazı IŞİD militanlarının, kaçmak için kendilerine benzeyenlerin kimliklerini çalmaya çalıştıklarını söyledi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gerçek bir işçi sendikası için adım atacak bizleriz

SONRAKİ HABER

Adana'da eylem ve etkinlik yasağı yine uzatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa