20 Şubat 2015 23:45

AKP'li Şentop: Aday adaylığı için 6 bin 223 başvuru var

Paylaş

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Tokat Belediyesinin Kent Konseyi ile birlikte ortaklaşa düzenlediği 'Yeni Anayasa, Yeni Türkiye' konulu konferansa katıldı.  

Konferansta konuşan Mustafa Şentop, milletvekilliği aday adaylığı için partiye 6 bin 223 kişinin başvuru yaptığını söyledi. Türkiye'de yeni anayasa meselesinin AKP ile beraber ortaya çıktığını söyleyen Şentop yeni dönemde anayasayı değiştireceklerini dile getirdi.  

'CHP CUMHURİYETİ KURAN PARTİ DEĞİLDİR' 

Türkiye'de çok partili hayata 1945 yılında geçildiğini ifade eden Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"CHP'liler 'Cumhuriyeti biz getirdik, demokrasiyi biz getirdik' derler ya bunların ikisi de yalandır. 29 Ekim 1923'de CHP var. Yaklaşık 2 ay önce kurulmuş. Fakat Türkiye Cumhuriyet rejimini 29 Ekim 1923'de mi benimsedi, hayır. 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanı tarihidir, kabul değil. Ne zaman var Cumhuriyet, 1 Kasım 1922'den bu yana var. 1 Kasım 1992'de saltanat kaldırılmış ve Cumhurbaşkanı seçilmiş. Saltanat kalktığı zaman Cumhuriyet olur. İşte o tarihte CHP yok. O yüzden CHP cumhuriyeti kuran parti değildir. Kurumsal olarak CHP, cumhuriyeti kuran parti değil." (Tokat/DHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Naksan’da çare sendika

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa