21 Şubat 2015 05:00

Artık herkes sokakta infaz edilebilir!

Hükümetin yasalaştırmakta ısrar ettiği ‘İç Güvenlik Paketi’ne dair tartışmalar sürüyor. Van’da konuştuğumuz siyasi parti temsilcileri ve insan hakları savunucuları tasarının yasalaşmasının, ağır sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunarak, hükümete “Tasarıyı bir an önce çekin” çağrısı yaptılar.

Paylaş

Fazıl ERÜŞ
Van

Hükümetin yasalaştırmakta ısrar ettiği ‘İç Güvenlik Paketi’ne dair tartışmalar sürüyor. Van’da konuştuğumuz siyasi parti temsilcileri ve insan hakları savunucuları tasarının yasalaşmasının, ağır sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunarak, hükümete “Tasarıyı bir an önce çekin” çağrısı yaptılar. 

BU PAKET SÜRECİ ZORA SOKAR

Paketin derhal geri çekilmesini isteyen MAZLUMDER Van Şube Başkanı Yakup Aslan, “30 yıl boyunca buna benzer uygulamalara çokça tevessül edildi. Barış sürecine rağmen samimiyetle bağdaşmayan böyle bir çıkış, geçmişten ders almayan acemiliğin, çuvallamanın, halkın iradesini görememenin göstergesidir” dedi. Çözüm sürecine rağmen böyle bir paketin çıkarılıyor olmasının hükümetin barış ve normalleşme adına bir projeye sahip olmadığı anlamına geldiğini belirten Aslan, “Hükümet sabırları zorlayan bu sürecin tehlikeye girmesi durumunda kendisini, bu baskı ve militarist yöntemler içeren paketle koruyabileceğini hesaplıyor. Bunun yanlış bir hesap olduğu kesin. Bu paketle çözüm süreci çok zora girer” dedi.

HUZUR PAKETİ ÇIKARSINLAR

İHD Van Şube Başkanı Murat Melet de çözüm sürecinde böyle bir paketin gündeme gelmesinin kendilerini kaygılandırdığını belirterek, “1990’lı yıllardan ders almayan zihniyet bu pakete başvuruyor. Bu paket ile birlikte barış süreci ‘bozuldu’ algısı bizde uyanıyor. ‘İç Güvenlik Paketi’ topluma yarar sağlamaz. Bu nedenle ‘İç Güvenlik Paketi’nin’ konuşulması tartışılması bile bizi korkutuyor. Toplumu böler ve parçalar. AKP hükümeti halkları yakınlaştıracak uyum ve iç huzur paketleri çıkarmalı” dedi..

HERKES KURBAN OLACAK

Van Barosu avukatlarından Ersin Biricik ise “Mevcut mevzuatlarda güvenlik güçlerine verilen tüm yetkiler zaten uluslararası hukuk ilkeleri gereği insan haklarını ihlal edecek boyutta. Yeni güvenlik paketiyle polise verilmek istenen yetki ve yasa hükmüne bakıldığında güvenlik güçleri olağanüstü yetkilerle donatılmak ve polise dokunulmazlık zırhı verilmek istenmektedir. Polisin, mahkeme kararı olmaksızın gözaltına alma ve vatandaşı her an sorguya alma durumu karşısında vatandaşın hiçbir hukuki güvencesi kalmayacak ve hukuk devleti ilkesi tamamen ortadan kaldırılmış olacaktır. Onlarca mağdur çocuğu sorgusuz sualsiz sokak ortasında infaz eden güvenlik güçlerine bu sınırsız yetkilerin verilmesi sonucu her vatandaşın artık sokak ortasında infaz edilecek birer kurbana dönüşme ihtimali yükselecektir” şeklinde konuştu. 

AKP’NİN HALKTAN KORUNMA PAKETİ!

Emek Partisi (EMEP) Van İl Başkanı Hayrettin Alan ise toplumun tamamının bir araya gelerek bu pakete karşı mücadele etmesi gerektiğini belirterek, “Antidemokratik politikaların ezilen, emeği sömürülen işçi ve emekçiler tarafından sorgulandığı, her gün eylemlerin, grevlerin, hak arayışlarının olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu nedenle AKP, halkın her türden meşru demokratik taleplerini ‘darbe’ olarak ifade etmekte, bütün demokratik eylemleri polis şiddetiyle bastırmaktadır” dedi. Alan, “Kürt halkının ulusal talepleri başta olmak üzere, işçilerin, Alevilerin demokrasi ve hak talepleri yakıcı bir şekilde ortada duruyor. Seçimlere az bir süre kala AKP’nin ‘iç güvenlik paketi’ni yasalaştırma hevesi kaygı vericidir” dedi. “Bu paket AKP iktidarını halka karşı koruma paketidir” diyen Alan şunları söyledi; “AKP genel başkanı gibi davranan Cumhurbaşkanının, başkanlık hevesidir, sarayını, saltanatını koruma altına alma isteğidir. AKP’nin bu politikalardaki ısrarı, 12 Eylül sıkı yönetimini ve OHAL’i anımsatıyor. Bu güvenlikçi yaklaşımlar halklar ve emekçiler için hayırlı değildir. Seçimlere gittiğimiz bu dönemde, emekten özgürlükten, barıştan yana olan ülkenin ezilen halkları, işçileri, çevrecileri, halk güçleri bir araya gelerek ortak mücadele etmeliyiz. Ancak bu şekilde demokratik bir ülke yaratabilir, AKP despotizmine son verebiliriz.”

FAŞİZAN ZİHNİYET 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Van İl Başkanı Cemal Şen ise “AKP ‘Kamu Güvenliği’ adı altında güvenlik paketi getiriyor. Bu faşist ve diktatör bir anlayışın ürünüdür” dedi. AKP’nin önce düşünce özgürlüğünü kısıtladığını şimdi de demokratik tepkilerini alanlarda dile getirenlere engel olmaya çalıştığını söyleyen Şen, “AKP’nin ‘Kürt sorununu çözüyorum, çözüm süreci devam ediyor’ söylemleri bu paketten sonra nasıl inandırıcı olabilir? Bu pakete kesinlikle karşıyız. Bu paket Meclisten geçmemeli. AKP hükümetini bir kez daha uyarıyoruz. Bu paket derhal geri çekilmelidir” dedi. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD, çocukları askeri kampa alıyor

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri, 767. hafta buluşmasında Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa