20 Şubat 2015 22:45

YİBO'da Kürtçe kirizi

Şırnak'ın Kumçatı beldesinde bulunan Vali Aydın Aslan Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda (YİBO) okuyan öğrenciler, seçmeli ders olarak Kürtçe öğrenmek isteyince okul idaresinin tahammülsüzlüğü ile karşılaştı.

Paylaş

Kürtçe için talepte bulunan öğrencileri yanına çağıran okul müdürünün "Ben sizi buraya Kürtçe öğrenmeniz için getirmedim, zaten biliyordunuz" sözleriyle öğrencilere çıkıştığı ileri sürülürken, olay öğrenci velilerinin tepkisine yol açtı. 

Şırnak'ın Kumçatı (Dêrgulê) beldesinde bulunan Vali Aslan YİBO'da okuyan öğrenciler, kendilerine okul idaresi tarafından dağıtılan seçmeli ders tercih formuna Kürtçe yazınca, okul karıştı. 

VELİLER: OKUL MÜDÜR ÖĞRENCİLERE BASKI UYGULADI 

Verdikleri formla yasal haklarını talep eden öğrenciler, velilerin belirttiğine göre Okul Müdürü Sabri Salgut tarafından yanına çağrılarak başka dersleri tercih etmeleri yönünde baskıya maruz kaldı.

Ayrıca Salgut'un yanına çağırdığı öğrencilere, 'Ben sizi buraya Kürtçe öğrenmeniz için getirmedim, zaten biliyordunuz' dediği de iddia edildi. 

Çocuklarının anadillerini öğrenmek için bulundukları talep karşısında bu baskı ve sarf edildiği iddia edilen cümleler karşılaşmasına tepki gösteren öğrenen velileri, durumu Şırnak Eğitim Sen Şırnak Şubesi'ne bildirdi.

Öğrenci velilerinden Bilal Coşkun, okulda okuyan öğrencilerin yüzde 80-85 oranında bir bölümünün seçmeli desr tercihi olarak Kürtçe dersini işaretlediğini belirterek, sonrasında yaşananları:

"Öğrenciler derleri bitip okuldan dağıldıktan sonra okul müdürü, akşamüzeri tekrar okula dönerek yatılı kalan öğrencileri yanına çağırıyor. Çocuklara 'Bu formalarda işaretlemiş olduğunuz Kürtçe seçmeli dersleri değiştireceksiniz, yerine başka dersler seçeceksiniz. Zaten Kürtçe ders istiyorsanız, o dili biliyorsunuz buraya gelmenize gerek yok' demiş" sözleriyle aktardı.

'KÜRTÇE YOKSA, ÇOCUKLARIMIZI OKULA GÖNDERMEYİZ' 

"Eğer devlet Kürtçe seçmeli dersi bile çocuklarımıza çok görüyorsa bizde artık çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz" diyen Coşkun, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bu skandalın önüne geçmesini istedi.

EĞİTİM SEN: DURUM VAHİM

Eğitim Sen Şırnak Şubesi Eş Başkanı Serhat Uğur da dünyada tüm anadillerin hemen hemen eğitim dili haline geldiği bir dönemde, bölgemizde bir anadilin seçmeli bir ders olarak verilmesine dahi izin verilmemesinin son derece vahim bir durum olduğunu ifade etti.

Yaşananlardan sonra Kumçatı'da yaşayan öğrencilerin velileri, Okul Müdürü Sabri Salgut ve diğer idarecilerden şikayetçi olacaklarını ve veliler olarak imzalı dilekçe hazırlayıp Şırnak Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ileteceklerini belirtti. (Şırnak/DİHA) 


 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ellisinde ressam oldu

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa