20 Şubat 2015 20:15

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: Kadınlar daha çok isyan edecek

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, kadına uygulanan şiddetin ve ölümün, her geçen gün arttığına dikkat çekerek, "Kadına dönük şiddet ve saldırganlık, toplumun tüm katlarını ve kademelerini bu kadar sarmışken mücadele, isyan, direniş haktır. Şunu çok iyi bilsinler, kadınlar daha çok isyan edecek" dedi.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, kadına uygulanan şiddetin ve ölümün, her geçen gün arttığına dikkat çekerek, "Kadına dönük şiddet ve saldırganlık, toplumun tüm katlarını ve kademelerini bu kadar sarmışken mücadele, isyan, direniş haktır. Şunu çok iyi bilsinler, kadınlar daha çok isyan edecek" dedi.

Figen Yüksekdağ, Mersin'de HDP/HDK Kadın Koordinasyonu'nun düzenlediği eyleme katıldı. 'Erkek vuruyor, devlet koruyor', 'Yasta değil isyandayız' sloganlarının atıldığı eylem sırasında konuşan Yüksekdağ, Özgecan'ın öldürülmesinin üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen acının dinmediğini söyledi. Özgecan'ın acısının daha geçmeden Antalya'dan ölüm haberi geldiğini ifade eden Yüksekdağ, "Başka bir genç arkadaşımız gözü dönmüş, yıkıcılıkla, kanla gözüne perde inmiş bir erkek tarafından katledildi. Antalya'da 2 gün önce Hüsne kardeşimiz bir erkek tarafından işkence edilerek katledildi. Artık kadınlar sadece ölüm değil, aynı zamanda şiddetle, işkence ile kendilerine dayatılan bir ölümü yaşıyorlar. Kadınların yaşam mücadelesi ve isteği, bütün dünyanın bütün toplumun bütün Türkiye'nin yaşam mücadelesi haline gelmiş durumda" diye konuştu.

ARTIK KADINLAR, MEŞRU MÜDAFA HAKKINI KULLANACAK

Kadına yönelik şiddetin son günlerde meclise kadar sıçradığını ifade eden Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Bu memleketin özgür, başı dik, alnı ak kadınlarını hedef tahtası haline getirip katletme ve katlettirme, şiddette uğratma çizgisini bu iktidar daha fazla sürdüremez, sürdürmesine de izin vermeyeceğiz. Kadına dönük şiddet ve saldırganlık, toplumun tüm katlarını ve kademelerini bu kadar sarmışken mücadele, isyan, direniş haktır. Kadınlar ne kadar isyan etse azdır. Şunu çok iyi bilsinler, kadınlar daha çok isyan edecek. Kimseye hesap vermek zorunda değiliz. Çok güveniyorsanız o lanet yasalarını, şiddet aygıtlarınızı yine kullanın bize karşı. Bu umurumuzda değil. Artık kadınlar meşru müdafaa hakkını her yerde kullanacak. Bugün artık isyan etmenin günüdür."

EYLEM YAPAN İŞÇİLERİ ZİYARET ETTİ

Figen Yüksekdağ daha sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde çalışırken 10 ay önce işten atılan ve 3 aydır açtıkları çadırda eylemlerini sürdüren işçilerini ziyaret etti. DİSK Genel-İş Şube Başkanı Kemal Göksoy ve işçiler tarafından karşılanan Yüksekdağ, işçilerle bir süre sohbet ettikten sonra çadıra geçti. Burada Göksoy'dan bilgi alan Yüksekdağ, işçilerin sorununun Ankara'ya taşınması konusunda her türlü desteği vereceklerini söyledi.

ÖZGECAN'IN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Figen Yüksekdağ ve beraberindekiler, daha sonra Tarsus'ta öldürülen üniversiteli Özgecan Aslan'ın ailesine başsağlığı ziyaretinde bulundu. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyarette Yüksekdağ, anne Songül Aslan ile bir süre görüştü. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğit-Donat anlaşması imzalandı

SONRAKİ HABER

Mersin'de AKP'li meclis üyelerine göre prezervatif dağıtmak örf ve adetlere aykırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa