20 Şubat 2015 19:24

İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) tarafından 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 34. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödüllerinin sahipleri belirlendi.

Paylaş

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) tarafından 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 34. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödüllerinin sahipleri belirlendi.

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödüllerinin sahipleri belirlendi. Sinema Onur Ödülleri yönetmen ve yapımcı Yılmaz Atadeniz, Müzisyen Cahit Berkay, Oyuncu Nebahat Çehre, Senarist ve Yönetmen Safa Önal ve Oyuncu Süleyman Turan’a verilecek. Ödüller, 3 Nisan’da Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda yapılacak festivalin açılış töreninde takdim edilecek.

60 yılı aşan kariyerine kurgucu olarak başlayan Yılmaz Atadeniz, sinemanın çeşitli disiplinlerinde çalıştı. Yedi Kocalı Hürmüz filmiyle yönetmenliğe başlayan Atadeniz, 1967 yılında kendi yapım şirketini kurdu. Amerikan maceraları türünde düşük bütçeli filmlerin yapımını üstlendi. Komediden avantür ve çizgi roman uyarlamalarına uzanan türlerde sayısız popüler film üreten Atadeniz’in yapımları dönemin kısıtlı olanaklarına rağmen günümüze kadar ulaştı. 

ANADOLU ROCKIN USTASI

Cahit Berkay, Karacaoğlan, Pir Sultan ve Yunus Emre’den gelen geleneği özgün yaklaşımıyla sürdürdü. Türkiye’nin en önemli rock, Anadolu rock, folklorik rock gruplarından Moğollar’ın kurucusu olarak, aynı zamanda Barış Manço’dan Cem Karaca’ya, Derya Petek’e iş birlikleri ve solo çalışmalarıyla 1962’den bu yana unutulmaz yapıtlar üretiyor. 180’den fazla film ve 70’ten fazla dizi müziği, sayısız reklam müziği besteleyen Berkay, bu alanda da ödüller kazandı. 

NEBAHAT ÇEHRE’NİN ONUR YILI

Yeşilçam emekçisi olarak sayısız filmde rol olan Nebahat Çehre, ‘60’lı yılların başında başladığı oyunculuk kariyerini günümüzde de sürdürmeye devam ediyor. 1961 yılında Yaban Gülüm filmi ile beyazperdeye adım attı. Acı Hayat, Eşrefpaşalı, Seyyit Han, Kamalı Zeybek gibi filmlerde rol aldıktan kısa bir süre sonra sinemanın önemli yüzlerinden biri oldu. 1970’lerde Yeşilçam’dan uzaklaşarak ses sanatçısı olarak sahneler çıktı. 2000’li yıllarda Haziran Gecesi, Candan Öte, Aşk-ı Memnu, Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerde rol alarak yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da büyük popülerlik kazandı. Nebahat Çehre, bu yıl SİYAD’dan da onur ödülü alacak.

Safa Önal, kaleme aldığı 60’tan fazla fotoroman, 500 bölümden fazla dizi senaryosu, yönettiği 40’a yakın filmle Türkiye’nin en üretken sinemacılarından. Önal, filme çekilmiş 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabına girmiş bir rekortmen. 

190 FİLMDE ROL ALDI

Süleyman Turan’ın 1963 yılında başlayan sinema serüveni 51. yılında… Küçük yaşlarda başlayan resim tutkusunu, yıllar içerisinde çizgi romandan karikatür bantlara, afiş ve kitap kapaklarına uzanan bir yelpaze içerisinde profesyonel bir çizer olarak sürdürdü. 1963 yılında “Ses” dergisinin düzenlediği yarışmaya katıldı ve Osman Seden’in Sayın Bayan filminde rol alarak sinema kariyerini başlattı. Komediden drama, yardımcı karakterlere unutulmaz portreler çizen Turan çok yönlü bir sanatçı. Yaklaşık 190 filmde rol alan Turan, Dönme Dolap, Baş Belası ve Sevgili Dayım gibi filmlerin senaryolarını da yazdı. Yarın Son Gündür ve Güllü filmlerindeki oyunculukları ile Adana ve Antalya Film Festivallerinde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödüllerini aldı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Komşularımız özerklikten korkmasın’

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa