20 Şubat 2015 17:16

Şerzan Kurt'un katiline 'tahrik' indirimi!

4, 5 yıl sonra sonuçlanan Şerzan Kurt davasında, Kurt'u katleden polis Gültekin Şahin "ağır tahrik indirimi"nden yararlanarak 16 yıl ceza aldı. Tutuklu kaldığı süre ve cezanın infazı göz önüne alındığında yaklaşık 8-9 yıl cezaevinde kalacak olan katil polis Şahin, yeni polis katliamlarını getirecek olan "iç güvenlik paketi"ne umut bağlayarak, "paketin çıkmasını bekliyorum. Cezamın indirime gideceğini düşünüyorum" dedi.

Paylaş

4, 5 yıl sonra sonuçlanan Şerzan Kurt davasında, Kurt'u katleden polis Gültekin Şahin "ağır tahrik indirimi"nden yararlanarak 16 yıl ceza aldı. Tutuklu kaldığı süre ve cezanın infazı göz önüne alındığında yaklaşık 8-9 yıl cezaevinde kalacak olan katil polis Şahin, yeni polis katliamlarını getirecek olan "iç güvenlik paketi"ne umut bağlayarak, "paketin çıkmasını bekliyorum. Cezamın indirime gideceğini düşünüyorum" dedi.

Muğla'da 2010 yılında üniversite öğrencisi Şerzan Kurt'u silahıyla öldüren polis memuru Gültekin Şahin'e verilen 8 yıllık hapis cezasının, Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden görülen dava, Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sonuçlandı. 4,5 yıl sonra sonuçlanan davaya, Kurt'un ailesi, HDP milletvekilleri, polis tarafından katledilen Ethem Sarısülük'ün ailesi ve çok sayıda yurttaş katıldı. 

Mahkemede ilk olarak söz alan Kurt'un avukatı Esra Başbakal Kara, mahkemede "kasten adam öldürmek ile her hangi bir araştırmaya sebep kalmadığı" belirterek, "haksız tahrik uygulamasını" kaldırılmasını ve sanığın tutuklanmasını talep etti. Kurt'un avukatlarından Burak Yılmaz ise, davada gelişen 'olası kast iddiasının" uygulanamayacağını, Sarısülük davasında görüldüğü gibi Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı'nın kararının göz önünde bulundurulmasını istedi. Mahkemede gözyaşlarını tutamayan Kurt'un babası Ömer Kurt ise, katil polisin 90'lı yıllarda Kürdistan'da bulunduğunu, o yıllardaki vahşi duygularla Şerzan'ı katlettiğini söyledi. Baba Kurt, sanığın bütün duruşmalarda insanların üzerine saldırmasının, hala pişman olmadığının bir kanıtı olduğuna işaret etti. 

KATİL POLİS 'İÇ GÜVENLİK PAKETİ'NE SARILDI!

Ardından söz alan Kurt'un katili polis Gültekin Şahin ise, Meclis'te görüşülen ve polise sorgusuz infaz yetkisi veren "iç güvenlik paketi"nden destek aldı. Katil polisin, "İç güvenlik paketi'nin çıkması ile birlikte cezamın indirileceğini düşünüyorum. 'İç güvenlik paketinin' çıkmasını bekliyorum. O dönem benim üstlerim olan hiç kimse şu anda ortada yok. O dönemin emniyet müdürü bana '2-3 ayda çıkarsın' dedi ama ortada bir şey yok. Bütün suç benim üstüme kaldı" sözleri ise dikkat çekti. 

'HAKSIZ TAHRİK' İNDİRİMİ VERDİ!'

Sanık avukatlarının savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa "kasten adam öldürme" suçundan müebbet hapis cezası verdi ancak mahkeme, sanığın "haksız tahrik altıdan olduğu" gerekçesiyle ceza indirimine giderek, sanığa 16 yıl hapis cezası verdi. Sanığın tutuklu kaldığı 2,5 yıllık süre ve cezanın infazı göz önüne alındığında, katil polis Şahin'in yaklaşık 6-9 yıllık bir süre cezaevinde kalması bekleniyor. 

'POLİSE 'ÖRTÜLÜ AF' VERDİ'

Davanın ardından DİHA'ya değerlendirmede bulunan Kurt'un avukatı Sinem Çoşkun, mahkemenin "haksız tahrik indirimine" gitmesine tepki göstererek, kararın "örtülü af" olduğunu belirtti. Şerzan'ın katledildiği olayda, polise karşı bir saldırının olmadığını söyleyen Çoşkun, "Buna rağmen orada bir olay vardı, karmaşa vardı denilerek tahrikten indim uygulanması çok yanlış bir karar. Bu tür cinayet işleyen polisler örtülü bir fiili af şeklinde ödüllendiriliyorlar. Düşünün müebbet alacağı yerde 16 yıl alıyor. Bu bir aftır. Kararda ciddi bir sıkıntı var" tepkisinde bulundu. 

KURT: MAHKEME OĞLUMUN KATİLİNE HEDİYE VERDİ!

Karara ilişkin duygularını dile getiren Baba Kurt ise, karardan tatmin olmadığı söyledi. Baba Kurt, "Zaten 'ağır tahrik' altında indirim yapılması başkalarına örnek olacak. Polisler sürekli tahrik olduğunu söyleyecekler. Bu söz konusu değil. Polis eğitim alıyor. Topulumun onu tahrik etmesi söz konusu değil. Mahkeme yanlış bir karar verdi. Polise hediye verdi. Şerzan'ın olayında her şey belli. 4,5 yıl içinde karar verilmesi bir çok insanın polis tarafından öldürülmesine yol açtı" diye konuştu. (DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Orhan Düzgün o anı anlattı: Ölebilirdim

SONRAKİ HABER

8 Aralık mitingine çağrı: Taleplerimizle alanda olalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa