20 Şubat 2015 16:20

Patron 'ben bittim' dedi, işçiyi tazminatsız kapı önüne koydu

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Akteks fabrikasının patronu “ben bittim” diyerek işçilerini tazminatsız olarak kapının önüne koydu.

Paylaş

İnanç YILDIZ
Antep

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Akteks fabrikasının patronu “ben bittim” diyerek işçilerini tazminatsız olarak kapının önüne koydu.

2 aydır maaşlarını alamayan işçiler, üstüne bir de tazminatsız kapının önüne konulunca yağan yoğun kara rağmen fabrikalarında direnişe geçti. Yaşanan duruma isyan eden işçilerin en büyük öfkesi ise kendi oylarıyla iktidar olan AKP hükümetine. İşçiler artık ikinci, üçüncü sınıf duruma konularak mağdur edilmelerine tepki göstererek, sorunlarına çözüm istiyor.

Akteks patronunun fabrikayı kapatacağını söyledikten sonra yaşanan duruma isyan eden işçiler, fabrikalarında direnişe geçti. Yağan yoğun kara rağmen fabrika önünde eylem yapan işçiler, “Cebimizde paramız yok paramız. Bu kadar da olmaz ya. Para yok, pul yok. Nerede işçinin hakkı. Ak Partiyi hükümet yapan işçi oldu, rezil olan yine işçi oldu. Bunun sorumlusu Ak Partidir. Nerede bu hükümet” diyerek tepkilerini getirdi.

ÖNCE İŞÇİNİN HAKKI VERİLSİN

Fabrika önünde gazetemize konuşan bir işçi, patronun kendilerini topladığını, fabrikayı kapatacağını, bütün işçilerin çıkışının verileceğini söyledi. 2 aydır maaşlarını alamadıklarını belirten işçi, içeride tazminatları dahil alacaklarının ne zaman ödeneceğine dair kendilerine bir garantinin verilmediğini dile getirdi. İşçi arkadaşlarının çoğunun evlerine ekmek götürecek paralarının olmadığına dikkat çeken işçi, “Bütün işçilere toplu çıkış verilerek 'gidin başınızın çaresine bakın' deniliyor. Fabrika hacizlikmiş. Bankalardan artan para olursa bizim alacaklarımız verilecekmiş. Artmazsa hiçbir şey verilmeyecek. Buradan bütün savcılara, hâkimlere sesleniyoruz; Önce işçilerin hakları verilsin, bankalar ikinci plana düşürülsün. Çünkü hiçbir işçinin eve götürecek ekmek parası yok, beş kuruş parası yok. Çoğu arkadaş dolmuşla gelmiş, dolmuş parası yok cebinde” diyerek tepkisini dile getirdi.

İŞÇİNİN CEBİNDE '1 LİRA' YOK!

Daha sonra başka bir işçi, içinde bulunduğu durumu çocuğuyla yaşadıkları üzerinden anlatmaya başladı. Çocuğun bu sabah kendisine “baba 1 lira ver” dediğini, ama parası olmadığı için çocuğuna para veremediğini anlatan işçi, “Çocuğum “Ya baba sen nasıl adamsın 1 lira cebinde yok mu?” diyor. Olmazsa ne yapayım. Üstüme başıma bakın. Ben bu halle ekmek parası kazanıyorum. Fabrika fabrika geziyorum ki aman çoluğum çocuğum rezil olmasın. Buna karşın patron “ben bittim. Size senet verecem” diyor. Senetin arkası olmayınca ben alıp ne yapacağım o seneti. Fatma Şahin gelsin de bu işçinin halini görsün. Ne olacak bu halimiz kendini bizim yerimize koysun. Ne olacak bu işçin hali anlatsın bize” diye konuştu.

İŞÇİNİN OYLARIYLA İKTİDARA GELEN AKP İŞÇİYİ MAĞDUR EDİYOR

Bu sırada söze giren bir başka işçi ise, "Devlet her zaman önce işçi hakkı diyordu. Hani nerde kaldı işçi hakkı” diyerek tepkisini dile getirdi. 12 yıldır bu fabrikada çalıştığını söyleyen diğer bir işçi de, “Son 5 yıldır fabrika battı batacak denildiğini, kendisini değil işçileri batırdı. Şuan yüzlerce işçi var. Herkes mağdur durumda; aylıklarını alamıyor, tazminatlarını alamıyor” dedi. Sorunun çözümü için yetkilerden yardım beklediklerini belirten işçi, “Bu süreç böyle gitmez. Ben koyu Ak Particiyim. Yüzde doksan Türkiye’de işçinin sayesinde bu noktaya geldiler. Buna karşın işçi hep göz ardı ediliyor. Yazık günah. İşçinin durumu görülüp, işçiye değer verilmelidir. İşçi her zaman ikinci, üçüncü sınıf mağdur muamelesi görüyor Türkiye’de” diyerek tepkisini dile getirdi. Patronun “Ben bittim ne yaparsanız yapın çaresi yok” dediğini söyleyen başka bir işçi ise, “Elektriğim kesildi, evimde yağ yok üç gündür yemek yiyemiyorum, çocuğum okula gidemiyor servis parasını ödeyemediğim için. Patron neden zamanında çaresi bakmıyor” diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu'dan muhalefete: Bunlar molotofçu koalisyon

SONRAKİ HABER

Gülten Kaya: Ahmet Kaya’nın hatırasını talan etmelerine seyirci kalamazdık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa