20 Şubat 2015 15:49

YPG Komutanı: Bölgedeki halkların özgür yaşamı için gerekeni yapacağız

YPG batı cephesi komutanlarından Şivan Feraşîn, YPG güçlerinin geçekleştirdiği operasyonlar sonucunda 15 Eylül saldırılarından önceki sınırlarına ulaştıklarını belirtti. Feraşîn, operasyonlarının devam edeceğini ve bölgedeki Kürt, Arap, Süryani ve diğer halkların bu topraklarda özgür ve ortak yaşamaları için üzerilerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi.

Paylaş

Batı cephesi komutanlarından Şivan Feraşîn ANHA’ya  Kobanê Kantonunu özgürleştirme hamlesi çerçevesinde yürüttükleri  özgürleştirme operasyonları ile bu cephede eski sınırlarına ulaştıklarını ifade etti.

15 Eylül 2014 saldırılarında kentin kırsal alanlarının IŞİD'in eline geçtiğini belirten Faraşîn,  “Bir süredir devrimci operasyonlarımız Kobanê kırsalında başladı. Burada kendi gücümüzü arttırarak, düşmanın üzerine gittik. Şehitlerimiz verdiğimiz intikam yeminlerini bu hamle ile bir kez daha yeniledik. Kobanê kent merkezini teröristlerden tamamen temizledikten sonra, kırsal alanlarda temizlik hamlemize başladık. Köy köy özgürleştirmek için düzenlediğimiz operasyonlarla bu cephede 15 Eylül 2014 saldırılarından önceki sınırlarımıza ulaştık” dedi.

BATI CEPHESİNDE SON DURUM

Batı cephesinde son 2 günlük yaşanan gelişmeleri değerlendiren Faraşîn şunları belirtti:

“İlerleyişimiz 24 gündür aralıksız bir şekilde sürüyor. Dün sabah saatlerinde Berkelan, Girê Zagros ve Geteşê köylerini hedef alan operasyonlar düzenledik ve bu köyler tamamen özgürleştirildi. Eylemlerimiz son derece başarılıydı ve şehitlerimizin intikamını alma ruhu ile arkadaşlarımız saldırılar gerçekleştirdi. Operasyonlarımız gün içerisinde de ara vermeden devam etti ve Cib El Ferecê kontrol noktası ile Kobanê’nin batı sınırında bulunan Çeloğlu köyü özgürleştirildi.”

YPG’li savaşçıların batı cephesinde yeni köyleri özgürleştirmek için hazırlık içinde olduğunu belirten YPG’li komutan Şivan Faraşîn, Dadelî, Zîrek, Aşmê köylerinin sabaha saatlerinde özgürleştiğini açıkladı.

15 Eylül öncesi sınırlarına  yeniden ulaştıklarını söyleyen Şivan Feraşîn, “Güçlerimiz 15 Eylül öncesi sınırlarına yeniden ulaştı. Ancak hedeflerimiz daha büyüktür. Özgürlük hayalleri ile canlarını siper eden arkadaşlarımıza layık olmak ve hayallerini gerçekleştirmek için bıkmadan yorulmadan özgürlük hamlemizi sürdüreceğiz. İlerleyişimizi daha da sürdüreceğiz ” diye belirtti.

Bölgedeki Kürt, Arap, Süryani ve diğer etnik yapıların bu topraklarda özgür ve ortak yaşamaları için üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini kaydeden Faraşîn, “DAIŞ’ı bu topraklarda barındırmayacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Öğrencileri tacize zorlamak suç değil mi?’

SONRAKİ HABER

Uganda'daki sel ve heyelanlarda ölü sayısı 36'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa