20 Şubat 2015 15:46

Kadın için politika üreten bakanlık istiyoruz

Meclis Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonuna taleplerini ileten 71 kadın örgütünün imzacı olduğu Şiddete Son Kadın Platformu, 'Acilen kadın bakanlığı kurulmasını, yasalarda kağıt üzerinde kalan şiddeti önleme maddelerinin etkinleştirilmesi, kadınları eve yönlendiren değil toplumsal hayata katılımını sağlayan düzenlemelerin yapılmasını' istedi.

Paylaş

Meclis Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonuna taleplerini ileten 71 kadın örgütünün imzacı olduğu Şiddete Son Kadın Platformu, “Acilen kadın bakanlığı kurulmasını, yasalarda kağıt üzerinde kalan şiddeti önleme maddelerinin etkinleştirilmesi, kadınları eve yönlendiren değil toplumsal hayata katılımını sağlayan düzenlemelerin yapılmasını" istedi.

71 kadın örgütünün imzacı olduğu Şiddete Son Kadın Platformu, Mecliste kurulan Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonuna taleplerini içeren bir metin gönderdi.

Kadınlar siyasi iktidarın söylem ve uygulamalarının erkek şiddetinin meşrulaşmasına zemin hazırladığını söyledi.

‘ARABULUCULUĞU KABUL ETMİYORUZ’

Şiddete Son Kadın Platformunun komisyona gönderdiği metinde yer alan taleplerden bazıları şöyle:

* Kadın bakanlığı kurulmasını ve tüm bakanlıkların kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği giderici politikalar üretmesini talep ediyoruz.
* Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının Diyanet ile yaptığı protokol ve boşanma ombudsmanlığı/kamu denetçiliği uygulamaları ile arabuluculuk devlet eliyle fiilen gerçekleşmektedir. Arabuluculuğa hizmet eden kurum ve protokollerin kaldırılmasını talep ediyoruz.
* İstanbul Sözleşmesi kapsamında erkek şiddeti ile mücadelede devletin yükümlülüğü olarak düzenlenen, kadına karşı şiddeti önlemek, korumak, kovuşturmak ve kadınlar için destek mekanizmalarını oluşturmak için gerekli politikalara dair tüm hukuki ve idari yapının derhal hayata geçirilmesini; bu süreçte kadına yönelik şiddet alanında çalışan kadın örgütleriyle iş birliği yapılmasını talep ediyoruz.
*Kadın cinayeti davalarında haksız tahrik indirimi kaldırılmalıdır.
*Mecliste kadın cinayetleri ile ilgili daimi komisyon ve alanda çalışan kadın örgütlerinin oluşturacağı izleme komisyonunun kurulmasını talep ediyoruz. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

YPG: Güney cephesinde saldırılar öncesi sınırlara yeniden ulaştık

SONRAKİ HABER

"Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa