20 Şubat 2015 15:41

Ağaç kesimine karşı suç duyurusu

Çaycuma Kent Konseyi Çaycuma Kent Ormanındaki ağaçların kesilmesiyle ilgili Orman İşletme Şefliği hakkında suç duyurusunda bulundu.

Paylaş

Çaycuma Kent Konseyi Çaycuma Kent Ormanındaki ağaçların kesilmesiyle ilgili  Orman İşletme Şefliği hakkında suç duyurusunda bulundu. Kent Konseyi tarafından sorumlular hakkında soruşturma açılması ve gerekli idari işlemin yapılması talebiyle Çaycuma Kaymakamlığına dilekçe verilirken, Kent Ormanı alanında gerekli bakım ve düzenlemenin yapılması için de  Çaycuma Belediyesine dilekçe verildi.

Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neşe Köktürk suç duyusu sonrasında basına açıklama yaptı. Perşembe Beldesi yolu üzerindeki ağaçların tamamının kesilmesine de değinen ve ağaçların “ekonomik getiri” gerekçesiyle  kesilmesinin doğru olmadığını söyleyen Köktürk, şöyle dedi: “Yerinde yaptığımız gözlemlerde kesilen ağaçların büyük çoğunluğunun sağlıklı olduğunu, özellikle gövde kalınlığı diğerlerine göre daha büyük olan ve köklerinde herhangi bir çürük olmayan ağaçların kesildiğini saptadık. Bu kesimlerin bir seyreltme ya da tehlike arz eden ağaçların kesimi şeklinde olmadığını gözlemledik. Ağır iş makineleriyle alan üzerinde büyük tahribat yapıldığını, kent ormanı dokusuna büyük oranda zarar verildiğini gördük.

Diğer taraftan Çaycuma Perşembe Beldesi yolu üzerinde de Orman İşletme Şefliği kontrolünde ağaç kesimi yapılmaktadır. Geçen yıl aynı mevkii de yaklaşık üç yüz dönüm arazide yapılan ağaç kesimi sonrasında bu kez de yolun sağ tarafındaki yüzlerce dönüm arazide ağaç kesimi tüm hızıyla sürmektedir. Söz konusu kesim bir iyileştirme değil tümden yok etmedir. Ormanlık alanlara yalnızca “ekonomik getiri” açısın dan bakmak doğru bir yaklaşım değildir. Yok olan yalnızca ağaçlar değil içindeki diğer bitkiler, hayvanlar ve ekolojik yaşam alanıdır. Yani doğal bir yaşam alanı yok olmaktadır.” (Zonguldak/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÖDP Tokat Merkez İlçe Başkanı Konuk tahliye edildi

SONRAKİ HABER

"Daha ucuzunu bulmak için pazar pazar dolaşıyoruz"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa