20 Şubat 2015 14:59

Barış İçin Müzik’i Sascha Goetzel üstlenecek

Pek çok filarmoni orkestrasında şeflik yapmış Viyanalı Sascha Goetzel bu kez bir sivil toplum kuruluşuna destek oluyor. Aralık ayında 'BİFO ile Barış İçin Müzik' etkinliği kapsamında Barış için Müzik Orkestrası ile birlikte çalma imkânı bulan Sasha Goetzel, 2015 Şubat ayından itibaren orkestranın Sanat Yönetmenliği’ni yürütecek.

Paylaş

Pek çok filarmoni orkestrasında şeflik yapmış Viyanalı Sascha Goetzel bu kez bir sivil toplum kuruluşuna destek oluyor. Aralık ayında “BİFO ile Barış İçin Müzik” etkinliği kapsamında Barış için Müzik Orkestrası ile birlikte çalma imkânı bulan Sasha Goetzel, 2015 Şubat ayından itibaren orkestranın Sanat Yönetmenliği’ni yürütecek.

Sascha Goetzel, halen Kuopio Senfoni Orkestrası’nın (Finlandiya) sürekli şefi ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın sanat yönetmeni ve sürekli şefi. Sascha Goetzel, bugüne kadar Leonard Bernstein’in kurduğu Pasifik Müzik Festivali’nin yerleşik şefliği, Avusturya-Kore Filarmoni Orkestrası’nın sanat yönetmenliği ve sürekli şefliği ile Viyana Filarmoni’nin hazırlık orkestrası olan Attergau Enstitüsü Orkestrası’nın da yardımcı şefliğini yaptı.  

Mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak amacıyla kurulan Barış İçin Müzik Vakfı, 2015 yılında 10. yaşını kutlayacak. Bugüne kadar Edirnekapı’da 5 bine yakın çocuğa ücretsiz müzik ve enstrüman eğitimi sağlayan vakıf bünyesinde çocuklar ve gençlerden farklı düzeyde üç senfonik orkestranın yanı sıra Barış İçin Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu ve Barış İçin Müzik Korosu yer alıyor.

Vakıf bünyesinde eğitim alan çocuklar ve gençler, 2015-2016 yıllarında, Sascha Goetzel’in yönetiminde orkestra eğitimlerine devam edecekler. Sascha Goetzel yönetiminde konser hazırlıklarına başlayacak Barış için Müzik Orkestrası’nın 2015 yılındaki ilk konserleri 43. İstanbul Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilecek. Barış için Müzik Orkestrası, 25 Haziran Perşembe akşamı, Deutsche Kammerpshilharmonie Bremen konseri öncesinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahnede olacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMO: Kaçak ve kayıp elektrik bedelleri iade edilsin

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa