20 Şubat 2015 14:15

'Tribünde ve sokakta kadına yönelik şiddete karşı eyleme'

Taraftar Hakları Derneği, İzmirli bütün taraftarları hem sokakta hem de tribünde kadına yönelik şiddetin son bulması için yapacakları eyleme çağırıyor. Eylem cumartesi günü 15:30'da Alsancak Kıbrıs Şehitleri girişinde başlayacak.

Paylaş

Özgecan Aslan'ın vahşice katledilmesinin ardından ülkenin bir çok yerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. İzmir'de de bu kez taraftar grupları kadına yönelik şiddetin yaşamın her alanında son bulması için sokakta olacak. 

'FORMANI GİY, ATKINI TAK, GEL'

Taraftar Hakları Derneği takım ve renk ayrımı yapmadan İzmirli bütün taraftarları, kadına yönelik şiddete sessiz kalmamaya ve tirbünde de küfürün ve şiddetin son bulması yapacakları eyleme çağırıyor. Dernek tarafından yapılan açıklamada "Başka Özgecanlar Olmasın. Kadına Yönelik Şiddetin Tribünlerde Bir Parçası Olmayalım Diyorsan. Formanı Giy, Atkını Tak, Meşaleni Al da Gel. Bekliyoruz" denildi. Eylem cumartesi günü 15:30'da Alsancak Kıbrıs Şehitleri girişinde başlayacak. 

Taraftar Hakları Derneği üyesi Alev Özgür de yapacakları etkinliğe ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Özgür ”Trübüne gönül vermiş kadınlar olarak son yaşanan olaylara sessiz kalamazdık. Özgecan ilk değildi son olmasını çok isteriz ama biliyoruz ki çok zor. Yine de ses çıkarmamız gerekir diye düşündük. İçimiz yandı, yüreğimiz sızladı. Ama hepsinin ötesinde insadık. İnsanca yaşamak istedik. Sokakta, dolmuşta, otobüste kısacası hayatın içinde olmak istedik ve bu eylemi yapmak istedik” dedi.

'TRİBÜNDE BİZ DE VARIZ'

Trübün denilince erkeklerin çok fazla olduğu, küfürlerin onlardan çok olduğu ve bunlara karşı trübünde kendilerinin de olduğunu ifade eden Özgür şunları söyledi "Ne işin var senin orada, erkek misin sen denilmesine aldırmadık. Yeri geldi bedenimiz üzerinden tekrarlanan küfürlere kulak tıkadık. Yeri geldi maç izlerken tacize uğradık. Korunmaya ihtiyacımız yok. Karşımızdakilerin bizi birey olarak kabul etmesine ihtiyacımız var".

'ÖZELLİKLE KADIN TARAFTARLARI BEKLİYORUZ'

Yaşanan olaylara bir kadın olarak daha çok tepki gösteren Özgür hazırladıkları etkinlik için "Trübünde yaşanılan şiddete,tacize,hakaret ve küfüre dur demek ve bunu sosyal yaşamın bir parçası haline getirmek adına sokağa çıkacağız. Her trübün grubundan özellikle kadın taraftarları formalarıyla atkılarıyla aramızda görmek istiyoruz. Küfürsüz şiddetsiz bir eylem gerçekleştirip devamını sağlayabilmek için bizler hep alanlarda olacağız." dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elazığ'da Erdoğan ablukası

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa