20 Şubat 2015 11:39

Halkın hekimlerine açılan dava reddedildi

Gezi Parkı eylemlerinde yaralanan vatandaşlara gönüllü sağlık hizmeti veren Ankara Tabip Odası (ATO) üyesi hekimlere Sağlık Bakanlığının açtığı dava reddedildi.

Paylaş

Gezi Parkı eylemlerinde yaralanan vatandaşlara gönüllü sağlık hizmeti veren Ankara Tabip Odası (ATO) üyesi hekimlere Sağlık Bakanlığının açtığı dava reddedildi. Bugün Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen ve tanıkların dinlendiği davada hakim ‘Hekimlerin kaçak hizmet vermediklerini, insani görevlerini yaptıkları’ gerekçesiyle davayı reddetti.

Sağlık Bakanlığının Gezi direnişinde yaralanan insanlara ‘kaçak hizmet’ verdikleri gerekçesiyle ATO yönetimindeki bütün hekimlerin görevden alınması istemiyle açtığı davada Hakim Zerrin Berke davanın reddine karar verdi. Ankara 23. Asliye hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyeleri, HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, sağlık meslek örgütleri ve kitle örgütleri de destek verdi.

‘HEKİMLER İNSANİ BİR HİZMET VERDİ’

Tanıkların dinlenilmesiyle başlanan duruşmada ATO’ya Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ve Gezi’de yaralananlar tanıklık etti. Hekimlerin, hekimlik görevlerini yerine getirerek insani bir hizmet verdiğini kaydeden tanıklar, onlar olmasaydı bugün daha fazla ölümler ya da kalıcı sakatlıklar yaşanabileceğini belirtti.

‘BU BİR ZORUNLULUKTU’

Davanın sonuçlanmasından sonra bir açıklama yapan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Çetin Atasoy iyi hekimliğin yargılanamayacağının verilen kararla ispatlandığını söyledi. Yaralılara, ihtiyacı olanlara yardım vermek için hiçbir merciden izin almak zorunda olmadıklarını aktaran Atasoy “Bu bir gönüllü hizmet değil, zorunlu hizmettir. Bu bir görevdir, meslek etiğimiz de bunu zorunlu kılar” dedi.

‘SAĞLIK BAKANLIĞI AYRIMCILIK YAPTI’

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Dr. Bayazıt İlhan ise Gezi direnişinde sağlık hizmeti verilmesi için Sağlık Bakanlığının kılını kıpırdatmadığının ortaya çıktığını ifade etti. Vatandaşların verdiği ifadelerde de bunun açığa çıktığını dile getiren İlhan, Sağlık Bakanlığının Gezi direnişinde yaralananlara açıkça ayrımcılık yaptığını bildirdi. İlhan şöyle devam etti: İnsanlık yararına hekimlik yapmak suç ilan edilemez. Bu ortaya çıktı. Siyasi otoritenin kontrolündeki kişilerin bunu suç ilan etmesinin bir karşılığı yoktur. Sağlık Bakanlığının bu davayı açmış olması, o günlerde gerekli önlemleri almaması, polis şiddetini engellemeye çalışmaması ve ayrımcılık yapması utanç vericidir. Bu sonuç da hukukun verdiği önemli bir karardır. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özgecan Aslan için soğuk heykel performansı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa