20 Şubat 2015 10:42

Özgecan, Fransa ve Almanya'da mumlarla anıldı

Özgecan Aslan'ın vahşice katledilmesi, Almanya ve Fransa'da protesto edildi. Özgecan'ın fotoğraflarının taşındığı anma etkinliklerinde mumlar yakıldı.

Paylaş

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde hunharca cinayete kurban giden üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın öldürülmesi Münih'te kınandı. Münihli Çapulcular Grubu adlı inisiyatifin düzenlediği etkinlikte, kent merkezindeki Odeon Meydanı'nı Münihliler ellerinde mumlarla doldurdu. 

Özgecan'ın fotoğrafları ve cinayeti protesto eden Türkçe ve Almanca pankartlarla doldurulan meydanda, Özgecan için saygı duruşu yapıldı. İnisiyatif adına konuşma yapan Ayhan Yılmaz, "Bu tür ölümlerin bir daha olmaması için ve kadına uygulanan şiddetin memleketimizde bir gelenek haline gelmesini protesto etmek için bir araya geldik. Bugün Kürdü, Türkü, Sünnisi Alevisi bir araya geldik. Bu bir araya geliş bu tür cinayetlerin azalmasına sebep olacaktır umarız. Aramızda katiller dolaşıyor. Bunları engellemenin yolu demokrasiye kardeşliğe inananların sokağa çıkmasıdır" dedi. 

FRANSA'DA DA ANILDI
Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu tarafından düzenlenen 'Özgecan için bir mum da sen yak. Yasta değil isyandayız' eylemi ise Fransa'nın büyük şehirlerinde eş zamanlı olarak düzenlendi. Paris'te Republique meydanında toplanan FUAF üyeleri mumlarla yere Özgecan yazdı.

Saldırının kınandığı anma gösterisinde Fransızca ve Türkçe basın bildirisi okundu. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yakılıp topluca gömülen cenazelerini istiyorlar

SONRAKİ HABER

Danimarka’da 20 kişi ‘terör’ şüphesiyle gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa