20 Şubat 2015 10:17

Enver Muslim: Kobanê'nin yeniden inşası için koridor açılmalı

Kobanê'de halen savaşın devam ettiğini ve sokaklarda yüzlerce IŞİD militanının cesedi ile bombaların bulunduğunu belirten Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Muslim, insani koridorun açılmasını isteyerek, kentin yeniden inşasının bina dikmekten ibaret olmadığını söyledi.

Paylaş

Kobanê'nin son durumu, halkın geri dönüşü ve kentin yeniden inşa edilmesi hakkında konuşan Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Muslim, geldiği Suruç'ta Kobanê köylerinde savaşın halen devam ettiğini belirterek, kentin olması gereken bir yaşama hazır hale getirilmesi için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

'IŞİD TEHDİDİ DEVAM EDİYOR'

Muslim, "Kent merkezi özgürleştirildi, ancak halen bir savaş gerçekliği var. Köylerde temizlik operasyonları devam ediyor. Bu çetelerin tekrardan Kobanê'ye saldırmak istemi halen devam ediyor" şeklinde konuştu.

Kent merkezinde ağır bir yenilgi alan IŞİD'in onlarca eve bomba ve mayın döşediğini, bu bombaların tehlike saçtığını belirten Muslim, "YPG/YPJ güçleri ev ev dolaşarak bu bombaları imha ediyor. Bunun yanı sıra halen Kobanê sokaklarında yüzlerce çetenin cesedi duruyor. Bu cesetlerde sağlık açısından büyük problem yaratıyor. Kentin bu cesetlerden temizlenmesi için belediyemiz ve sağlık komisyonu tarafından başlatılan çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor, ancak kent halen tam anlamıyla temizlenmiş değil" şeklinde konuştu.

'ÖNCE GENÇLER DÖNMELİ' 

IŞİD saldırıları sonucu kentte oluşan hasarı net bir şekilde tespit edebilmek için çalışmalarının devam ettiğini, kentin en az yüzde 80'inin yıkıldığını belirten Muslim, Kobanêlilerin bir an önce dönebilmesi için gece ve gündüz çalışıldığını söyledi.

Özgürleştirilen bir çok köye ve kent merkezine dönüşlerin başladığını kaydeden Muslim, "Yurttaşlarımız bir an önce evlerine dönmek istiyor, ancak şimdiki haliyle Kobanê tüm yurttaşların geri dönebilmesi için hazır değil. Kobanê'ye dönen sivil yurttaşlarımızdan onlarcası DAİŞ'in evlere kurduğu bomba düzeneklerinin patlaması sonucu hayatını kaybetti. Bunun yanı sıra sokaklarda bulunan cesetler sağlık problemi yaratıyor. Kenti tam anlamıyla bu bomba ve cesetlerden temizlemeden topyekün bir geri dönüş tehlikeli olacaktır" diye konuştu.

Devam eden bu temizliğin bir an önce bitmesi için bütün gençlerin Kobanê'ye dönmesi gerektiğini vurgulayan Muslim, temizlik ve hayati ihtiyaçların giderilmesinin hemen ardından Kobanêlilere geri dönüş çağrısı yapacaklarını söyledi.

Kobanê Kontonu Başbakan Yardımcısı bu akşam Hayat TV’de

KAMP KURULUYOR

Muslim, "Kobanê'nin batısı yaşanan saldırılarda çok az zarar gördü ve orası şu an tamamen temizlenmiş durumda. Geri dönenleri ilk etapta oraya yerleştirmeyi düşünüyoruz. Yine geri dönen yurttaşlarımızın büyük çoğunluğunun yerleşebileceği büyüklükte bir kamp kurma çalışmalarımızda başladı" dedi.

MÜZE ÖNERİLERİNE HALK KARAR VERECEK

Kobanê'nin yeniden inşası için birçok önerinin olduğunu, ancak yeniden inşanın bina dikmekten ibaret olmadığı vurgulayan Muslim, "Kobanê'de yeniden inşa komisyonu kurduk. Bu komisyonda sağlık, eğitim, hukuk gibi yirmi alan var. Bütün toplumsal alanların bulunduğu bu komisyonda başta gençler olmak üzere Kobanêli yurttaşların hepsi yer alacaktır" dedi. Kentin inşası tartışmalarına da değinen Muslim, "Kentin tamımın ya da bir kısmının müze olması gibi birçok öneri var. Bizlerde bu önerileri dikkate alacağız, ancak halkımıza da danışmamız gerekiyor. Yeniden inşa için hangi karar insanlığa hizmet edecekse biz o kararı uygulayacağız" diye önerilerin değerlendireceğini söyledi.

'İNSANİ KORİDOR OLMAZSA OLMAZDIR'

Kobanê'de yaşayan yüz binlerin tekrardan evlerine dönebilmeleri ve yaşayabilecekleri bir Kobanê inşası için insani koridorun olmazsa olmaz olduğunu belirten Muslim, insanlığın yeniden inşası için herkesin Kobanê'ye sahip çıkmasını beklediklerini söyledi. Kobanê Kantonu'nun üç tarafının halen IŞİD'in elinde bulunduğunu, sadece kuzey tarafında Türkiye olduğunu belirten Muslim, Türkiye'nin insani koridor açmayarak, IŞİD gibi bir örgütle aynı kefeye gireceğini beklemediğini söyledi. (DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sınırda Kobanê'ye dönüş heyecanı

SONRAKİ HABER

CHP'li Gürsel Tekin: Her gün 28 bin kişinin kapısına haciz ya da icra emri gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa