20 Şubat 2015 05:00

Daha iyi bir gelecek için örgütlendik

İstanbul Çekmeköy’de kurulu bulunan Divan Turizm İşletmeleri A.Ş üretim fabrikasında çalışan işçiler, DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için kıyıma uğradılar. Sendikaya üye olan işçilerden 3’ü geçtiğimiz hafta, 9’u ise önceki ğün işten atılmış, buna tepki gösteren diğer işçiler ise fabrikayı terk etmeme eylemine başlamıştı. İşten atılan işçilerin fabrika önünde başlatığı direniş ise kara ve soğuğa rağmen devam ediyor.

Paylaş

Haşim DEMİR
İstanbul

İstanbul  Çekmeköy’de kurulu bulunan Divan Turizm İşletmeleri A.Ş üretim fabrikasında çalışan işçiler, DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için kıyıma uğradılar. Sendikaya üye olan işçilerden 3’ü geçtiğimiz hafta, 9’u ise önceki ğün işten atılmış, buna tepki gösteren diğer işçiler ise fabrikayı terk etmeme eylemine başlamıştı. İşten atılan işçilerin fabrika önünde başlatığı direniş ise kara ve soğuğa rağmen devam ediyor. 

Aylardır Gıda-İş’te örgütlenme çalışması yürüten işçileri, sendikadan vazgeçirmek için her yalo deneyen fabrika yönetimi, başarılı olamayınca işten atma yoluna gitti. Geçen hafta işten atılan 3 işçi ilk önce müdürün odasına çağrılarak sendikadan istifa etmeler istendi. İşçiler buna karşı çıkınca, tazminatsız olarak işten atılmakla tehdit edildiler. Bu tahditler de işe yaramayınca 3 işçi işten atıldı. İşçileri sendikadan istifa ettirmek için her yolu deneyen yöneticiler önceki gün de 9 işçiyi işten atınca, işçiler üretimi durdurarak arkadaşlarına sahip çıktı. İş bırakma üzerine patron sendikayla görüşmek zorunda kaldı ancak görüşmelerden olumlu sonuç çıkmadı. İşçiler bunun üzerine fabrikayı terk etmeme eylemine başladı. İşte atılan işçiler de fabrika önüne çadır kurarak direnişe başladı. 

BASKI DEVAM EDİYOR

İşçilere baskı yapmaya devam eden fabrika yönetimi tek tek işçilerle görüşerek sendikadan istifa ettirmeye çalışıyor. İşçiler ise arkadaşlarının işe geri alınmasını ve sendika haklarının tanınmasını istiyor. Fabrika yöneticileri bir taraftan da fabrikanın hemen yanında bulanan Çekmeköy Emniyet müdürlüğünden de yardım alıyor. Direnişin başlamasıyla birlikte birçok polis fabrikaya gelerek işçilerin içeri giriş ve çıkışını engelledi. Bunun üzerine Gıda-İş yöneticileri polisle görüşerek, mağdur olanın patron değil işçiler olduğunu dile getirdiler. 

İŞÇİLERE YAPILAN SUÇ 

Fabrika önünde görüştüğümüz Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, Divan yetkililerinin suç işlediğini dile getirdi. “Bir yandan bize görüşme teklif ediyorlar, öte yandan da üyelerimiz istifasını istiyorlar. Bu zorbalığa karşı üyelerimiz üretimden gelen gücünü kullandı. Biz bu işyerinde yetkili sendika olacağız. İşten atılanlar geri alınacak, sendikamız kabul edilecek edilmezse biz sonuna kadar direnişe devam edeceğiz” diyen, Aslan işçiler kazanana kadar geri adım atmayacaklarını ifade etti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Belediyenin işine TÜBİTAK da şaşıracak

SONRAKİ HABER

Çiğli’de kadınlara özel eğitim çalışması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa