20 Şubat 2015 04:54

Bu ilçe hacizlik!

Son yerel seçimlerin ardından DBP tarafından alınan Mutki Belediyesinde, AKP’li yönetimden kalan 10 milyon lira borç nedeniyle mezarlık dahil bir çok taşınmaz hacizlik oldu.

Paylaş

Meltem OKTAY

Son yerel seçimlerin ardından DBP tarafından alınan Mutki Belediyesinde, AKP’li yönetimden kalan 10 milyon lira borç nedeniyle mezarlık dahil bir çok taşınmaz hacizlik oldu.

AKP döneminden kalan borç nedeniyle belediye hizmet binası, yol, çeşme, lojman, makam aracı ve mezarlık dahi hacizlik oldu. Önceki dönemden personellerin de 3 milyon lira alacağı olduğu ortaya çıktı. 2014 seçimlerinde DBP’nin aldığı belediyeye İller Bankasından gelen paranın yüzde 90’ı borçlar yüzünden kesilirken, belediye dar boğaz yaşıyor.

SEÇİMDEN 3 AY ÖNCE 500 BİN TL KREDİ ÇEKİLDİ

Konuya ilişkin konuşan Mutki Belediyesi Eş Başkanı Özcan Birlik, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından yönetime ilk defa geldiklerinde belediye hizmet binasının seçimden 25 gün önce taziye evine taşındığını ve 3 katlı belediye hizmet binasının AKP’li eski belediye başkanı tarafından kardeşine 300 lira gibi cüzi bir miktara kiraya verildiğini söyledi. İlk makamlarının taziye evi olduğunu belirten Birlik, meclis toplantısında ihaleyi feshederek belediye hizmet binasına yeniden taşındıklarını anlattı. AKP’li yönetimin seçimlerden 3 ay önce 500 bin TL kredi çektiğini de belirten Birlik, yönetime geldiklerinde bu kredinin taksitlerini de ödemeye başladıklarını aktardı.

PERSONELİN 3 MİLYON TL ALACAĞI VAR

Yönetime gelmelerinin ardından hesapları incelediklerini ve yaklaşık 10 milyon TL borç yükü ile karşılaştıklarını dile getiren Birlik, “Bu 10 milyon TL borcun 3 milyonunun sadece personel alacağı olduğu belirlendi. Daha önceki dönemlerden de birikegelmiş, özellikle son AKP yönetimi döneminde tavana çıkmış bir personel alacağı ile karşı karşıya kaldık. Yine yaklaşık 730 bin TL yakıt borcu olduğunu tespit ettik. Geri kalanının ise ne olduğu bilinmiyor. Normal şartlarda bir belediyeye baktığımız zaman 10 milyon borç çok değil, 100 milyon olan var. Ancak 2 bin 400 nüfusluk bir ilçeye baktığımız zaman böyle bir borç devasa” dedi.

PARALAR ÇARÇUR EDİLMİŞ

10 aylık süreç içersinde bu borcun sıkıntısını yaşadıklarını ifade eden Birlik, “Birçok alanda hacizle karşı karşıya olduğumuzu gördük. Bütün taşınmazlarımızda hacizler var. Üzücüdür ki mezarlığımız dahi hacizlik. Çeşme, su deposu, hizmet binası, itfaiye hariç tüm araç gereçlerimiz, makam aracımız aklınıza gelebilecek her şey şu anda hacizlik. Bu kadar borç yapılmış da karşılığında hizmet mi üretilmiş? Hiçbir hizmet üretilmemiş. Bu borç yüküne karşı normal şartlarda hiçbir altyapı sorunu olmaması lazımken şu anda her yerden kanalizasyon suyu fışkırıyor. Bizler baharla beraber bütün alanlarda sürekli tamiratla uğraştık. Her yere boru döşedik, temizlemeye gayret gösterdik ama kalıcı bir kanalizasyon sistemi kuramadık henüz. Yoldur, çevre düzenlemesidir, yeşil alandır, kültür merkezidir hiç biri yok. Paraların ne kadar hoyratça çarçur edildiği, hatta çalındığı ortadadır. AKP döneminden kalan yolsuzlukla ilgili davalar devam ediyor” şeklinde konuştu.

İLÇE DAR BOĞAZDA

Bir dar boğazdan geçtiklerini, kıt imkanlara rağmen birçok çalışmaya imza attıklarını dile getiren Birlik, “İlçede imkanlarımızı zorlayarak 7 bin metrekareye kilit taşı döşedik. Altyapı sorunları ile ilgileniyoruz. Personellerimizin maaşlarını veriyoruz. Bunları yapmamız bile önceki dönem yönetime göre halkı çok mutlu ediyor. Ama biz bu ilçeye çok daha güzel hizmetler vermek istiyoruz” dedi. (Bitlis/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mısır devrimi ve taraftar grupları

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa