20 Şubat 2015 04:50

Karda yürüyebilmek için 7 ipucu

Paylaş

Yurdun her yanı beyaza bürümüş. Sıcaklığın sıfırın altını gösterdiği şu günlerde, her zaman olduğu gibi belediye hizmetleri de sıfırın altında. Kar yağışıyla birlikte oluşan buzlanma nedeniyle yaşanabilecek kazalara karşı önlem almak yine vatandaşa düşüyor. Ajanslardan da öyle açıklamalar geliyor zaten: Buzlanmaya karşı yetkililer uyardı. Her zamanki gibi iş başa düştü. İşte işin uzmanlarından, buzlu ve kaygan zeminde yürürken işe yarayacak tüyolar...

ELLER CEPTE YÜRÜMEYİN

Dengenizi koruyabilmek için, ellerinizi asla cebinize sokmayın. Ellerin cepte olmaması, düşme anında avuç ortalarını yere koyarak, vücudun herhangi bir bölgesinin yere daha sert bir şekilde çarpmasına da engel olur. Kollarınızı kullanamadığınız korunmasız bir düşmede, kafa dahil yere çarpan tüm uzuvlarınızda ezikten kırığa karar değişken derecelerde yaralanmalar meydana gelebilir.

Yokuş ve merdiven  çıkmayın. Merdiven inerken veya çıkarken korkuluklardan destek alın.

Yürürken poşet ya da çantalarınızı iki elinizle taşımayın. Bir eliniz mutlaka boşta kalsın.

Çocuğunuzu ya da ağır eşyalarınızı kucakta taşımayın.

Yaralanmışsanız, ne tür bir yaralanmanın meydana geldiğini anlamaya çalışın. Aksi takdirde, ilave  yaralanmalara neden olabilirsiniz.

Tabanı kaygan olmayan altı lastik ya da kauçuk ve tırtıklı ayakkabılar, ayak bileğinizi kavrayan botlar giyin. Ayakkabıların üzerine eski çorap giymek de buzda kaymayı engeller. Topuklu ayakkabılar düşme riskinizi 
arttıracaktır.

Düşme sonrası yaralanmaları asla küçümsemeyin ve ciddi anlamda olmasa dahi ağrı, şişlik, kızarıklık, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğunun bir kırığın işareti olabileceğini unutmayın. Bu tür bir belirti varlığında bir hekime görünmeyi ihmal etmeyin. (HABER MERKEZİ)

VİDEO: İstanbulluların üst geçitlerle imtihanı

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu: İç güvenlik paketiyle güvenlik ortamını sağlayacağız

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri, JİTEM davasında beraat kararı verilmesine tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa