25 Temmuz 2011 09:48

İran Kürtleri öldürüyor

İRAN ordusu tarafından Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlatılan operasyon genişleyerek devam ederken, sınırda yaşananları kaygı verici bulan Diyarbakır’daki dernekler ve insan hakları örgütleri, Kürt sorununun şiddetle çözülemeyeceğini belirterek, operasyonların derhal durdurulması çağrısında bulundu. &O

İran Kürtleri öldürüyor

Paylaş

İRAN ordusu tarafından Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlatılan operasyon genişleyerek devam ederken, sınırda yaşananları kaygı verici bulan Diyarbakır’daki dernekler ve insan hakları örgütleri, Kürt sorununun şiddetle çözülemeyeceğini belirterek, operasyonların derhal durdurulması çağrısında bulundu. Öte yandan İran’ın saldırılarında bir sivil yaşamını kaybetti.

İran ordusunun Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyon sırasında bombaladığı Xinêrê’de bir sivil hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı. İran bölgeye 30 bin asker, tank, top ve ağır silah yerleştirdi. Diyarbakır’daki insan hakları kuruluşları operasyonların derhal durdurulması çağrısı yaparak, tüm kurumlara bir acil eylem planı çıkarma çağrısı yaptılar.

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Yapı-Yol Sen Diyarbakır Şube Başkanı Seyfettin Polat, operasyonlara sessiz kalamayacaklarını belirterek, “Kurumlarla bir araya geleceğiz. Yapacağımız toplantının ardından bir eylem takvimi belirlenebilir” dedi.

MEYA-DER Başkanı Ali Özgen ise İran’ın operasyonları nedeniyle sivil halkın büyük zarar gördüğünü belirterek, İran ordusunun ırkçı bir zihniyetle hareket ettiğini belirterek, “Bir an önce harekete geçmeliyiz” dedi.

Kürtlerin yıllardır 4 farklı ülkede zulüm gördüklerini belirten İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Serdar Çelebi ise “İran operasyonunu kabul etmek mümkün değil” dedi. Bir an önce harekete geçilmeliyiz” dedi. Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Avukat Serdar Bülent Yılmaz ise “İran operasyonunun genişliği ve niteliği bir göz dağı ve imha operasyonu olduğunu gösteriyor” dedi. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Askeri operasyonlar genişleyerek sürüyor

SONRAKİ HABER

EMEP’ten grevdeki İzocam işçilerine dayanışma ziyareti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa