19 Şubat 2015 18:40

Fransa'dan Türkiye'ye IŞİD suçlaması

Fransa’da aşırı sağcı parti Ulusal Cephe’nin (FN) lideri Marine Le Pen, Türkiye’yi, IŞİD karşısında muğlak bir tutuma sahip olmakla suçladı.

Paylaş

Marine Le Pen, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği mülakatta, IŞİD’in güç kazanmaya devam ettiği Libya’daki durumu değerlendirdi. 

IŞİD'İN FİNANSAL AKIŞINI KESMELİYİZ

Şu an Libya’da yaşanan yıkımın tek suçlusunun, 2011 yılında bu ülkeye askeri müdahale yapılmasına öncülük eden Nicholas Sarkozy olduğunu söyleyen Le Pen, bu ülkeye yeniden müdahalenin tartışılmasına ilişkin, "Bu savaşa katılmamak herkesin yararınadır. Fransa, Libya’daki çatışmayla meşgul olmamalıdır. Uluslararası toplum, IŞİD’e finansal akışın önünü keserek, bu duruma müdahale etmelidir. Bu teröristlerin petrol satarak milyonlarca avro kazandıklarını biliyoruz. Buna ek olarak silah yardımı almaya devam ediyorlar. Kendimize sormalıyız: Onları kim finanse ediyor, onlara kim silah veriyor?" diye konuştu.

TÜRKİYE’YE SUÇLAMA

Açıklamalarında Türkiye’ye de değinen Le Pen, "Diplomatik ilişkilerimiz olan bazı ülkeler, IŞİD karşısında muğlak bir tutuma sahip, örneğin Türkiye. IŞİD’den memnun görünen ülkelerle, suç ortağı olmamak için müttefik kalamayız" dedi. (CİHAN)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Seçim süreci enflasyonu besler

SONRAKİ HABER

Eskişehir'de kadınlar, kadın cinayetlerine karşı yaşam zinciri oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa