19 Şubat 2015 16:42

AFAD Bayram Oteli için ‘hasarlı ama kalınabilir’ demiş

Van depreminde 24 kişiye mezar olan Bayram Oteli ile ilgili görülen davada skandal bir gerçek ortaya çıktı. Mahkeme boyunca otelle ilgili hiçbir inceleme yapmadığını beyan eden AFAD'ın, otelde hasar tespiti yaptığı ve "Hasarlı ama kalınabilir" dediği ortaya çıktı.

Paylaş

Van depreminde 24 kişiye mezar olan Bayram Oteli ile ilgili görülen davada skandal bir gerçek ortaya çıktı. Mahkeme boyunca otelle ilgili hiçbir inceleme yapmadığını beyan eden AFAD'ın, otelde hasar tespiti yaptığı ve "Hasarlı ama kalınabilir" dediği ortaya çıktı. 

Van'da 2011 yılında yaşanan ikinci depremde yıkılarak 24 kişiye mezar olan Bayram Oteli'nin sahipleri hakkında açılan ve Yargıtay tarafından verilen bozma kararının ardından açılan davanın 2'nci duruşması Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Otel sahibi tutuklu Tevfik Bayram'ın telekonferans ile katıldığı duruşmaya müşteki ve sanık avukatları ile Bayram'ın ailesi katıldı. Bayram'ın avukatları, mahkemeye 2'nci deprem öncesi AFAD tarafından Bayram Oteli ilgili hazırlanan, "Ön hasar formu"nu sundu. Avukatların sunduğu raporla AFAD'ın 3 yıldır görülen davada, "inceleme yapmadık" gerekçesini de çürütür nitelikte. Dava sürecinde AFAD'tan otel ile ilgili hasar tespiti yapılıp yapılmadığı konusunda yazı istenmiş; ancak 3 yıldır AFAD, inceleme yapılmadığını savunmuştu. Duruşmada, mahkemeye sunulan forma göre, AFAD'ın yaptığı hasar tespitini sakladığı ortaya çıktı. 2'nci deprem öncesi hazırlanan formda, otel ile ilgili "Hasarlı ama kalınabilinir" ibarelerine yer veriliyor.

Avukatların savunmasının ardından mahkeme heyeti, AFAD'ın ön hasar tespiti belgesinin aslını isteyerek, AFAD'ın önceki mahkemelere sunduğu "inceleme yapmadık" gerekçesi ile şimdi gönderilen ön hasar tespit formu arasındaki çelişkinin de cevaplanmasını istedi. Öte yandan heyet Bayram'ın sağlık sorunlarını incelemek üzere Adli Tıp Kurumu'na yazı yazılmasını isteyerek, duruşmayı 19 Mart'a erteledi. 

Duruşmanın ardından açıklama yapan otel enkazında can verenlerin ailelerinin avukatı Övgü Erdoğan, duruşmaya sunulan AFAD'ın hazırladığı "Ön hasar tespit" formu ile davanın seyrinin değiştiğini söyledi. Erdoğan, "Bu form ile AFAD'ın 3 yıldır mahkemeyi 'İnceleme yapmadık' diyerek aldattığı anlaşılıyor. Belgenin doğru olması halinde AFAD'ın suçluluğu ispatlanacak. Ancak belge doğru olsa bile Bayram'a yönelik suçlamalar değişmeyecek, çünkü Bayram'ın otelinde hasarlar tespit edilmiş" ifadesinde bulundu. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Laik Diye Geçinen Devlet

SONRAKİ HABER

Fed yılın son faiz kararını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa