25 Temmuz 2011 09:28

Gençler Madrid’e ulaştı

İŞSİZLİK oranı yüzde 21’i bulan İspanya’da, başkent Madrid’de toplanan binlerce genç yürüyüşler organize etmiş ve ülkedeki ekonomik ve sosyal politikaları protesto etmişti. Üç ay önce 15 Mayısta Madrid’in Sol Meydanı’nda başlayan ve daha sonra tüm ülkeye yayılan gösteriler kitle örg

Gençler Madrid’e ulaştı

Paylaş

İŞSİZLİK oranı yüzde 21’i bulan İspanya’da, başkent Madrid’de toplanan binlerce genç yürüyüşler organize etmiş ve ülkedeki ekonomik ve sosyal politikaları protesto etmişti. Üç ay önce 15 Mayısta Madrid’in Sol Meydanı’nda başlayan ve daha sonra tüm ülkeye yayılan gösteriler kitle örgütleri tarafından yaygınlaştırılmaya ve halkı kucaklayarak genişlemeye devam ediyor. Yaklaşık 1 ay önce ülkenin 7 farklı yerinden yürüyerek Madrid’e doğru yola çıkan gençlik grupları dün Sol Meydanı’na ulaşıp burada sabahladıktan sonra bugün de büyük bir gösteri düzenlendi.

SORUN SİSTEMDİR, KRİZLER DEĞİL!

Madrid’in merkezindeki Atocha İstasyonu’ndan Sol Meydanı’na yürüyen gençler  “Bu politikacılar bizi temsil etmiyor”, “Birlik olan halk asla kaybetmez”, “Sorun kriz değil sistem”, “Ne olursa olsun mücadele sürecek” şeklinde sloganlar attı. Meydanda asılan pankartlarda ise “Kapitalizm, dünyanın en saygı gösterilen soykırımı”, “Artık bu olay kapansın, krizin faturasını sorumluları ödesin”, “Sosyal adalet, gerçek demokrasi”, “İşsizler hareketlenin, birlikte yapabiliriz”, “Bankalar peşimizi bıraksın”, “Norveç seninleyiz”, “Özgür Suriye, Özgür Filistin” ifadeleri dikkat çekti. Madrid’deki yürüyüşe, Yunanistan, İtalya, Rusya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerden gelen grupların da katıldığı görüldü.

POLİTİKALARI ÇIKAR ÇEVRELERİNE YARIYOR

Göstericilerden biri duygularını şöyle ifade etti: “Refah dağılımının adil olmadığını düşünüyorum. Seçim sistemini de değiştirmemiz lazım. Çünkü vatandaşları temsil etmiyor. Uygulanan politikalar halka hizmet etmiyor, sadece bazı ekonomik çıkar çevrelerinin işine yarıyor.”dedi. Avrupa Birliğinde en yüksek işsizlik oranına sahip ülkede 18-25 yaşları arasında işsizlik oranı daha da artıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Yoğunlaştırılmış görüşmeler başladı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa