19 Şubat 2015 14:44

PKK’ye tutuklama, IŞİD’e sınır dışı!

Suruç, Kobane, Hewler, Maxmur ve Kandil’de yaptıkları ziyaretlere ilişkin hazırladıkları raporları açıklayan İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, hem PKK’ye hem de IŞİD’e ‘terör örgütü’ diyen Türkiye’nin PKK’lileri tutuklarken, neden IŞİD’lileri sınır dışı etmekle yetindiğini sordu.

Paylaş

Ziyaretlerin ardından 2 ayrı rapor hazırlayan heyet, İHD Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

Çözüm sürecine ilişkin KCK’li yetkililerle görüşmelerde bulunduklarını söyleyen Türkdoğan, henüz müzakere aşamasına geçilmemesinin sürece zarar verdiğini söyledi.

KCK’li yetkililerin, AKP’nin atması gereken adımları atmadığını belirttiğini söyleyen Türkdoğan, çözüm sürecinin açık, şeffaf yürümesi ve Öcalan’la yapılan görüşmelerin kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi.

KCK’li yetkililerin de bu yönde talepleri olduğunu söyleyen Türkdoğan, Öcalan ve devlet yetkilileri arasında diyalogtan, müzakere sürecine geçilmesinin ve sürecin izleme kurulu tarafından izlenmesinin önemine dikkat çekti.

İŞİD İDDİASI ARAŞTIRILMALI

KCK yetkililerinin İŞİD konusundaki tespitleri de kendilerine anlattığını söyleyen Türkdoğan, “KCK yerkililerinin Türkiye’den İŞİD’e yardım gittiği konusunda iddiaları var. Bu iddia kamuoyunca tartışılıp, araştırılmalı. Akçakale sınır kapısı karşısında kimler var?  Kapılar açık ve bu kapılardan geçen kamyonlar nereye gidiyor” dedi.

AKP hükümetinin PKK ve İŞİD’’i ‘terör örgütü’ olarak adlandırmasına rağmen bu örgütler arasında ayrıma gittiğini söyleyen Türkdoğan, “İstihbaratça tespit edilen PKK’liler hemen tutuklanıyor. Ancak hükümet açıklamalarından da anlaşıldığı üzere 1000’in üzerinde İŞİD’li sınır dışı edildi. İŞİD’li diye şimdiye kadar kaç kişi cezaevine konuldu? Bakın Niğde’de 3 güvenlik görevlisini öldürenlerin davası başlatılatılmadı dahi. Her şey Esad’ı devirmek için mübahtır anlayışıdır bu. KCK’lilerin iddiası önemli” dedi. 

KAMPTA KÜRTLER VAR AMA EĞİTİM ARAPÇA

Türkdoğan, Suruç’taki AFAD kampında yaptıkları tespitleri ise şöyle sıraladı:

-Suruç AFAD kampı Kürtler için kurulmasına rağmen burada Kürtçe eğitim yerine Arapça, İngilizce ve Türkçe eğitim veriliyor. Bu durum Kürtlerin kamplara gitmemesine yol açıyor. Kampta Kürtçe eğitim uygulaması başlatılmalıdır.

-Suruç Belediyesinin de kendine ait bir kampı bulunuyor. AFAD Suruç’ta kamp açtıktan sonra belediye kampındakilerin AFAD kampına geçmesi için sığınmacılara baskı uygulanıyor. Kızılay tarafından yemek verilmiyor, kampın elektrikleri kesiliyor,  bu uygulamanın hemen son bulması gerek.  

-Kobanê’nin yaralarını sarması ve yeniden inşası Mürşitpınar sınır kapısının sürekli açık tutulması, yardım malzemesi gönderilmesi, kentte 10 bin kişilik geçici kamp oluşturulması ve kent merkezinde de acil hastane kurulması gerekiyor.  (AnkaraEVRENSEL) 

 

ÖNCEKİ HABER

Afyon Gömü’de 20 saattir ulaşım kapalı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa