19 Şubat 2015 14:00

Milletvekillerine saldırı Hakkari'de kınandı

Hakkari'deki demokratik kitle örgütü temsilcileri, AKP tarafından Meclis gündemine getirilen "İç güvenlik paketi"ni ve AKP'li vekillerin, milletvekillerine saldırmasını kınadı.

Paylaş

Hakkari'de belediye binası önünde bir araya gelen demokratik kitle örgütü temsilcileri, hükümetin Meclis gündemine getirdiği "İç güvenlik paketi"ne ilişkin basın açıklaması yaptı.

Demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra, HDP, DBP yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve onlarca kişinin katıldığı basın açıklamasında konuşan HDP Merkez İlçe Eş Başkanı İsmail Sıhat Kaya, insan hakları sözleşmeleri ve Anayasa'da belirlenen temel haklara yönelik saldırıların topyekûn sürdüğünü dile getirdi. 

Paketle rejimin iyiden iyiye "polis devleti" olacağını ve iyice zedelenmiş olan güçler ayrılığı ilkesinin neredeyse ortadan kalkacağını vurgulayan Kaya, "Polisin ve idarenin, her an, yaşamın her alanına kontrolsüz biçimde nüfuz etme yetkisiyle donatıldığı yeni bir aşamaya geçilmiş olacak" dedi. 

'AKP ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL'

AKP iktidarının kendi iktidarını pekiştirmek ve sürdürmek için sözde "iç güvenlik paketi" adı altında yasalar çıkarmak istediğini söyleyen Kaya, "Bu durum AKP'nin çözüm önünde en büyük engel olduğu göstermiştir. Daha paket yasalaşmadan TBMM Genel Kurulu'nun güvenliğini ortadan kaldıran, başta kendi seçilmişlerimiz olmak üzere tüm muhalif kesimlere karşı saldırı ve şiddet uygulanmıştır" ifadelerini kullandı. 

Paketin "AKP faşizmi"nin ayak sesleri olduğunun altını çizen Kaya, bütün toplumu yasaya karşı duyarlı olmaya ve karşı çıkmaya davet ederek, "Paket her türlü sözü anlamsızlaştıran bir toplumsal cinnettir" dedi. (Hakkari/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Savaşın tahrip ettiği hayatlar: Destê Şeş Tilî

SONRAKİ HABER

Erdoğan Londra'da konuştu: Biz orayı temizleyene kadar çıkmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa