19 Şubat 2015 12:01

Zihinsel engelli kadına tecavüz eden 2 sanığa 15'er yıl hapis

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde zihinsel engelli 21 yaşındaki S.B.'yi kaçırarak, tecavüz ettikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 33 yaşındaki İ.K. VE 36 yaşındaki M.A.'ya 15'er yıl hapis cezası verildi.

Paylaş

Silvan İlçesi'nde yüzde 30 zihinsel engelli S.B.'yi kaçırarak tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuksuz yargılanan İ.K. ve M.A.'nın yargılanmasına Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Davanın son duruşmasına tutuksuz sanıklar katılmazken, taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Silvan'da oturan ve yüzde 30 zihinsel engelli S.B.'nin, İ.K. ve M.A., tarafından evinin önünden arabayla kaçırıldığını, arabanın arka koltuğunda bulunan şüphelilerden İ.K.'nın, genç kızla zorla ilişkiye girdiğini, daha sonra şüphelilerin S.B.'yi besi çiftliği olarak kullanılan bir yere götürdüklerini söyledi.

Savcı, şüphelilerin besi çiftliğinde S.B.'ye karşı çıkmasına rağmen, sırayla defalarca tecavüz ettiğini belirterek, tecavüz olayının S.B'nin razası dışında ve karşı çıkmasına rağmen gerçekleştiğini vurguladı.

S.B'ye  tecavüz eden sanıkların kaçamak ve kısmen olayı kabul eden savunmalar yaptığını ifade eden savcı, İ.K. ve M.A.'nın iddia edilen suçu işlediğini kaydetti.

Cumhuriyet Savcısı, S.B.'nin alınan doktor raporunda, tecavüz olayının hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamadığını, bu nedenle de bedensel ve ruhsal açıdan kendini savunamayacak düzeyde olduğunu belirtti. S.B'nin olaya ilişkin beyanlarına itibar edilmesi gerektiğini belirten Savcı, şüphelilerin suçu işlediklerine dair kuvvetli şüphe bulunduğunu ifade etti.

Savcı esas hakkındaki görüşünde İ.K. ve M.A.'nın 'Nitelikli cinsel saldırı' ve 'Kendini savunamayacak kişiyi cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun bırakmak' suçlarından 33'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

CEZA VERİLEN SANIKLARA YAKALAMA KARARI 

Daha sonra görüşü sorulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığa avukatı Metin Kaplan, esas hakkındaki mütalaaya katıldıklarını söyledi. Söz hakkı verilen sanık avukatları ise dosyada bir çok çelişki olduğunu ifade ederek, sanıkların beraatine karar verilmesini istedi. Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme daha sonra kararını açıkladı.

Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar İ.K. ve M.A.'ya 'Nitelikli cinsel saldırı' ve 'Kendini savunamayacak kişiyi cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun bırakmak' suçlarından 15'er yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, verilen ceza miktarı itibariyle sanıkların kaçma olasılığı bulunmasından dolayı haklarında yakalama kararı çıkarılmasına da hükmetti. 

POLİS ŞÜPHELİLERİ YAKALADI

Davanın önceki duruşmalarda psikolog eşliğinde ifadesi alınan S.B., olay tarihinden önce telefonla birinin kendisini arayarak arkadaşlık teklif ettiğini belirterek, şöyle dedi:

"Bu teklifi kabul etmedim. Bana köşede beklediğini söyledi. Gittiğimde arabada iki kişi vardı. Ben arabaya binmek istemedim. Şoför olan M.A. beni zorla arabaya bindirdi. Yolda İ.K. zorla oral yoldan benimle ilişkiye girdi. Beni bir köydeki ahıra götürdüler. Burada önce M.A., sonra İ.K. zorla benimle ilişkiye girdiler. Daha sonra beni Silvan Askerlik Şubesi civarında arabadan indirdiler. Ben de eve giderek olayı anneme anlattım. Annemle birlikte polise gittik. Polis, şahısları telefonla aramamı ve çay bahçesine çağırmamı söyledi. Sanıklar çay bahçesine gelince, polis tarafından yakalandı. Sanıklardan şikayetçiyim ve cezalandırılmalarını istiyorum." (Diyarbakır/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eşini sopayla öldüren erkeğin davası başladı

SONRAKİ HABER

Kadınlar İzmir ve İstanbul’da #SuçluSensin diye haykırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa