18 Şubat 2015 20:21

Remziye Eripek davasının ilk duruşması görüldü

Eşi Celal Eripek tarafından sopayla darp edilerek katledilen Remziye Eripek'in katil zanlısı hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Tanıkların dinlendiği duruşma 17 Mart'a ertelendi.

Paylaş

Eşi Celal Eripek tarafından sopayla darp edilerek katledilen Remziye Eripek'in katil zanlısı hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Tanıkların dinlendiği duruşma 17 Mart'a ertelendi.

Geçen yıl İstanbul Bağcılar'da eşi Celal Eripek tarafından sopayla darp edilerek katledilen Remziye Eripek'in katil zanlısı hakkında açılan davanın ilk duruşması Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Yoğun kar yağışı nedeni ile sanığın getirilmediği duruşmaya, sadece basın mensupları alınırken, mahkeme heyeti, "güvenlik” gerekçesi ile izleyicileri salona almadı. Eripek'in ailesinin ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Kadın Komisyonu üyesi avukatların da katıldığı duruşma, kimlik tespitinin ardından tanıkların dinlenmesi ile devam etti.

İfadesine ilk olarak başvurulan olayın tanıklarından Eripek'in görümcesi Melek Öztürk, Remziye Eripek'in kızı Zehra'nın olay günü evine geldiğini ve babasının annesine şiddet uyguladığını söylediğini, kendisinden de polisi aramasını istediğini söyledi. Kısa bir süre sonra Remziye Eripek'in kendisini aradığını belirten Öztürk, "Ben ‘Eşin seni gerçekten dövüyor mu?’ diye sordum. O da bana 'Zehra'yı almaya geldiğimde konuşuruz' dedi. Tahminen 2 saat geçtikten sonra sanığın yengesi Elif Eripek bu sefer beni arayarak, Remziye'yi hastaneye kaldırdıklarını ve gidip evini temizlememi istedi" dedi.

Eve gittiğinde her yerin dağınık olduğunu gördüğünü aktaran Öztürk, "Ben evi topladıktan sonra Elif eve geldi. Remziye'yi sordum bana öldüğünü söyledi" şeklinde konuştu. Bir diğer tanık Eripek'in ev sahibi Ayfer Tabak ise vermiş olduğu ifadede Eripek'in daha önce de eşi tarafından şiddete maruz kaldığını söyledi.

Tanıkların ifadesinin alınmasının ardından taleplerini iletmek için duruşmada söz alan Avukat Raziye Öztürk, ölüm olayı ile sanığın eylemi arasında illiyet bağı olduğunun ATK raporunda belirtildiğini söyledi. Öztürk, ayrıca olay günü evin temizlenmesini sağlayan sanığın yengesi Elif Eripek hakkında delilleri karartma suçundan suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Öztürk'ün talebinin ardından savcı, sanığın kaçma şüphesi olduğu gerekçesi ile tutuklunun tutukluluk halinin devam etmesini talep etti. Savcının talebini kabul eden mahkeme heyeti, Elif Eripek hakkında suç duyurusunda bulunulması talebini ise reddederek, duruşmayı 17 Mart'a erteledi. (İstanbul/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Polis, derbi öncesi Göztepeli taraftarlara saldırdı

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa