18 Şubat 2015 18:38

Afganistan’ın en kanlı yılı 2014

Afganistan'da Taliban örgütü ile hükümet güçleri arasındaki savaşın en kanlı yılı 2014 oldu. Yıl boyunca sivil can kayıplarının en büyük nedeni olan silahlı çatışmalar, önceki yıllarda ölümlerin en büyük nedeni olan yol kenarına kurulan bombalardan daha fazla can aldı.

Paylaş

Afganistan'da Taliban örgütü ile hükümet güçleri arasındaki savaşın en kanlı yılı 2014 oldu. Yıl boyunca sivil can kayıplarının en büyük nedeni olan silahlı çatışmalar, önceki yıllarda ölümlerin en büyük nedeni olan yol kenarına kurulan bombalardan daha fazla can aldı.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre geçen yıl Afganistan’da 3 bin 699 kişi öldü, 6 bin 849 kişi de yaralandı. BM’nin 2009’dan bu yana tuttuğu istatistiklere göre, Afgan ordusu ve polisinin ABD’li uzmanlarca eğitilmelerine rağmen, sivil kayıpların sayısı önceki yıla göre yüzde 22 arttı. Afganistan Talibanı ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda, sivil kayıplar 2014’te yüzde 22 artarak 3 bin 700 oldu. Silahlı çatışmaların arasında kalarak yaşamını yitirenlerin oranı yüzde 34 (1092 kişi) olurken, suikastlarda öldürülenlerin oranı yüzde 11’e yükseldi. Sadece aralık ayında 511 kişi öldü.

Taliban ve destekçisi örgütler 4 bine yakın ölümden yüzde 72’sinde sorumlu bulundu. Hükümet güçlerinin operasyonlarında ölümlerin yüzde 14’ü, ABD hava saldırılarına ise yüzde 2’si gerçekleşti. Ölümlerin onda birinin ise nedeni tespit edilemedi.

Taliban örgütü daha önce de BM verilerinin taraflı olduğunu sürerek suçlamaları reddetmişti. Afganistan’da 2009’dan bu yana 18 bine yakın sivil ölürken, yaklaşık 30 bin kişi de yaralandı.

Afgan güvenlik güçleri de en fazla can kaybını geçen yıl verdi. Yaklaşık 5 bin polis ve asker yaşamını yitirdi. 2001’den bu yana Afganistan’a 29 farklı ülkeden gelen yaklaşık 3 bin 500 yabancı asker öldü.

TALİBAN OPERASYONU: 77 ÖLÜ

Afganistan güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyon sonucu Taliban üyesi 77 kişinin öldüğü, 18 kişinin yaralandığı bildirildi. Operasyonlarda 77 Taliban’ın öldüğü, 18 ’unun yaralandığını ve birinin de gözaltına alındığı ifade edildi. Ayrıca açıklamada güvenlik güçlerinin farklı vilayetlerde militanlar tarafından yol kenarında yerleştirilmiş 12 adet mayını etkisiz hale getirdiği aktarıldı.  Öte yandan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai, ülkenin doğusundaki Lougar vilayetinin Emniyet Müdürlüğünde dün meydana gelen silahlı saldırıyı şiddetle kınadığı belirtildi. Afganistan’ın doğusundaki Lougar vilayetinin Emniyet Müdürlüğü’ne dün düzenlenen silahlı saldırıda, en az 20 polisin ölmüş ve 8 polisin de yaralandığı bildirilmişti.Saldırıda yaralanan 8 kişiden ikisinin de hayatını kaybetmesi ile ölü sayısının 22 çıktığı bildirildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD Irak’ta 45 kişiyi yaktı

SONRAKİ HABER

Torku, 50 km uzaktaki fabrikaya gitme dayatmasını kabul etmeyen işçileri işten attı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa