25 Temmuz 2011 08:53

‘Hakkımızı iade edin’

Ankara'da kendilerine ‘7702 Mağdur Öğretmenler” adını veren ve sanal ortamda bir araya gelen bir grup öğretmen adayı, Kızılay’da atamaların yapılmamasını protesto etti.Milli Eğitim Bakanlığı’nın 14 bin 277 atama kadrosunu, 6 bin 575’e düşürdüğünü, bu yüzden 7 bin 702 öğretmen adayının a&cce

‘Hakkımızı iade edin’

Paylaş

Ankara'da kendilerine ‘7702 Mağdur Öğretmenler” adını veren ve sanal ortamda bir araya gelen bir grup öğretmen adayı, Kızılay’da atamaların yapılmamasını protesto etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 14 bin 277 atama kadrosunu, 6 bin 575’e düşürdüğünü, bu yüzden 7 bin 702 öğretmen adayının açıkta kaldığını belirerek, kendilerine ‘7702 Mağdur Öğretmenler’ adını veren 20 kişi, Kızılay Güvenpark girişinde toplandı.

Grup adına bir açıklama yapan Keziban Kuzu, hükümetin KHK ile sözleşmelilere kadro vereceği bilindiği halde 30 bin kişilik öğretmen alımının 14 bin 277’ye düşürdüğünü söyledi. Hükümetin her yıl olduğu gibi bu yıl da sözleşmeliden kadroya geçen 14 bin 277 öğretmenin yerine yeni alım yapılacağını resmi İnternet sitesinden duyurduğunu belirten Kuzu, “Takvimi bile açıklanan bu atama bir devlet sözü haline geldi. Bugün 14 bin 277 öğretmen atamasının, seçimin hemen ardından 6 bin 575’e düşürülmesiyle hakkı elinden alınan 7 bin 702 öğretmen adayı adına buradayız.” dedi.
Yıllarca atama beklediklerini ifade eden Kuzu, hükümetten tek bir şey istediklerini, “Haklıysak, hakkımızı iade edin” şeklinde konuştu.

2015’TE 700 BİN İŞSİZ ÖĞRETMEN

Öte yandan Demokrat Eğitimciler Sendikası(DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, öğretmen yetiştirme ve atama politikası konusunda Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in devrim niteliğinde kararlar vermesi gerektiğini belirterek, “Aksi takdirde 2015 yılında işsiz öğretmen sayısı 700 bini bulacak. Aday öğretmen sayısı her geçen yıl azalmıyor, çoğalıyor” dedi.
Avcı yaptığı yazılı açıklamada, ‘Sınav toplumu’ haline gelen Türkiye’de öğretim kademelerine girişten, istihdama değin birçok kademede sınavların kullanılıyor olmasının yanlış olduğunu, öğretmen atamalarında da durumun böyle olduğunu belirtti. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Bakanlığın buğday fiyatları çiftçiyi isyan ettirdi

SONRAKİ HABER

Fazıl Say’dan Erdoğan açıklaması: Doğru bulduğum şeyi deniyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa