18 Şubat 2015 16:32

Sivas'ta işçilerin yürüyüşüne polis engeli

Paylaş

Sivas Demir Çelik İşletmeleri'nde (SİDEMİR) çalışan ve ücretlerini alamadıkları için protesto yürüyüşü yapmak isteyen 200 işçiye polis müdahale etti. Çıkan arbedenin ardından işçilerin kısa süreli yürümelerine izin verildi. 

Kent meydanında toplanan işçiler 'Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz', 'İşçinin birliği sermayeyi yenecek' yazılı pankartlar açarak yaklaşık 3 aydır ücretlerinin ödenmemesine tepki gösterdi. 'Sivas uyuma, fabrikana sahip çık' sloganları atan işçiler adına açıklama yapan Yılmaz Çetin, her geçen gün durumlarının daha kötüye gittiğini belirterek şunları söyledi: "Uzun süredir ailelerimizin temel ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Doğalgaz ve elektrik faturalarımızı ödeyemiyoruz. Isınma sorunlarımız giderilmiyor. Bu nedenle hastalıklar baş göstermeye başladı. Birçok arkadaşımız ev kiralarını ödeyemediği için evsiz kalmak durumu ile karşı karşıya. Bankalara olan kredi kartı borçlarımız nedeniyle evlerimize hacizler gelmektedir. Bu mağduriyetimizin giderilmesi için Sivas halkından destek bekliyoruz. Sivas Demir Çelik emekçileri olarak Sivas'ta bir yardım kampanyası başlatacağız. Tüm halkımızın yanımızda olmasını ümit ediyoruz." 

Çetin, geçen hafta cuma günü Sivas'a gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüklerini ve kendileri ile ilgilenileceğine dair söz aldıklarını belirterek, "Ancak bizim yarını beklemeye gücümüz kalmadı. Artık eylemlerimiz şekil değiştirmeye başladı. Arkadaşlarımızı durduramıyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından sesini Sivas halkına duyurmak için İnönü Bulvarı üzerinde yürümek isteyen gruba, polis izin vermedi. İşçilerin ısrarı üzerine polis ile aralarında 10 dakika boyunca arbede çıktı. Bunun üzerine megafonla işçilere seslenen polis müdürü, yaşanan bu gerginliğin işçilere zarar vereceğini ve haksız duruma düşeceklerini belirtti. Ardından işçilerin bir süre bulvar üzerinde yürümesine izin verildi. 

Polis eşliğinde sloganlar atarak yürüyen işçiler daha sonra yeniden kent meydanına gelerek İstiklal Marşı söyleyip dağıldı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üzerine beton pompası düşen işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Alışılmışın dışında kadınlar: Uçuyor Bunlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa