18 Şubat 2015 15:28

Nuh Köklü’yü emek mücadelesinde yaşatacağız

Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yaptıkları yazılı açıklamalarla Nuh Köklü'nün katledilmesini kınadı. TGS'nin açıklamasında ‘Nuh Köklü’yü medya çalışanlarının emek mücadelesinde yaşatacağız’ denilirken TGC açıklamasında ise 'Nuh Köklü'nün öldürülmesi bir nefret cinayetidir' denildi.

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada Nuh Köklü cinayeti kınanarak ‘Nuh Köklü’yü medya çalışanlarının emek mücadelesinde yaşatacağız’ denildi.

Nuh Köklü’nün ana-akım medya kuruluşlarında uzun yıllar kalemini ve kişiliğini satmadan çalıştığı, her zaman sendikal mücadelenin içinde olduğu ve onurlu duruşundan işsiz kalma pahasına vazgeçmediği vurgulanan açıklamada şunlar dile getirildi: “Seçilmiş işyeri temsilcimiz olmasına rağmen hukuk tanımaz işveren tarafından Sabah-ATV grevi öncesinde işten atılmıştı. Buna rağmen grev önlüğünü ilk olarak o giydi. Bir yılı aşkın süre boyunca grevde olan arkadaşlarını bir gün yalnız bırakmadı, grev yasaklanana kadar pankartının altında yerini aldı.

Sonraki yıllarda çalıştığı diğer medya kuruluşlarında da meslektaşlarını sendika ile buluşturmaya devam etti. Hunharca öldürülene kadar TGS çatısı altında işsiz gazetecilerin sorunlarını çözmek için uğraştı. Kişilere küstü ama örgütlü mücadeleye asla küsmedi. Hep sendikası ile birlikte hareket etti.

Acımız tarifsiz. Sadece bir üyemizi değil bir mesai arkadaşımızı, bir dostumuzu, bir kardeşimizi kaybettik.
Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak Nuh Köklü’yü aramızdan alan katil Serkan A.’nın en ağır cezaya çarptırılması için elimizden geleni yapacağımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz 
Nuh Köklü’yü medya çalışanlarının emek mücadelesinde yaşatacağız.”

TGC: GAZETECİ NUH KÖKLÜ’NÜN ÖLDÜRÜLMESİ BİR NEFRET CİNAYETİDİR

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ise yaptığı açıklamada, “Nuh Köklü’nün öldürülmesi, halkı birbirine düşman etmeye yönelik ‘benim esnafım aynı zamanda polistir’ söyleminin yarattığı en kötü sonuçlardan biridir. Nefret cinayetidir.” denildi. 

TGC açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “İstanbul Kadıköy’de arkadaşlarıyla kartopu oynarken camına kartopu isabet eden esnaf tarafından bıçaklanan meslektaşımız Nuh Köklü ne yazık ki hayatını kaybetti. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Yeldeğirmeni Mahallesi Karakolhane Sokak'ta arkadaşlarıyla kartopu oynayan gazeteci Nuh Köklü, camına kartopu isabet eden aktar dükkânı sahibi Serkan A. tarafından bıçaklandı. Göğsünden bıçaklanan Köklü ‘nün, ambulansla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılırken kalbi durdu ve tekrar çalıştırıldı. Meslektaşımız Nuh Köklü hastanedeki müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Nuh Köklü, Bianet, Hürriyet, Radikal, Sabah gazeteleriyle NTV’de görev yapmış, Türkiye Gazeteciler Sendikası İş Yeri Temsilcisi olarak çalışmış çok değerli bir basın emekçidir. Meslektaşımızı kaybetmenin üzüntüsü içinde, ailesine, yakınlarına ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz. 

Bu vahim olay siyasetçilerin ‘benim esnafım aynı zamanda polistir’ açıklamalarının varacağı sonuçların en kötü örneğidir. Nuh Köklü cinayeti, bir nefret cinayetidir. Siyasetçileri halkı birbirine düşman etmeye yönelik açıklamalardan vazgeçmeye, sorumlu davranmaya, demokrasiyi geliştirmeye, barışı ve kardeşliği sağlayacak adımlar atmaya davet ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğit-donat anlaşması yürürlükte

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Roman açılımı" genelgesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa