18 Şubat 2015 14:30

IŞİD hakimiyeti altında kadınlar nasıl yaşıyor?

IŞİD, bir manifesto yayınlayarak Irak ve Suriye’de kontrolü altında bulunan bölgelerde kadın ve çocuklar için yaşam kurallarını yeniden belirledi.

Paylaş

Irak ve Suriye’de IŞİD yönetimi altında yaşayan kadınlar her geçen gün hareketlerine ve kıyafetlerine yönelik kısıtlamalarla maruz kalıyorlar. Bu kurallar İslam polisleri tarafından sıkı bir şekilde kontrol ediliyor ve bu durum kadınlarda derin bir mutsuzluğa neden oluyor. 

İSLAM DEVLETİ’NDE KADIN YAŞAMI’ MANİFESTOSU

IŞİD bu ayın başında bir manifesto yayınlayarak kendi hakimiyeti olan bölgelerde yaşam kurallarını yeniden belirledi. “Hayatın gerçekleri ve İslam Devleti altında kadın yaşamı” isimli manifestoda “kız çocukları 8 yaşından itibaren evlenebilir, kadınlar çok istisna durumlarda dışarı çıkabilir ve kadınlar bedenlerini her zamana gizlemelidir” gibi ifadeler yer alıyor. 

The Guardian’ın Skype ve telefon aracılığıyla görüştüğü kadınlar, son olarak IŞİD’in kadınlara çift kat çarşaf giyme, eldiven takma ve kendilerine bir erkeğin eşlik etmeleri zorunluluklarının geldiğini söyledi. 

Hisbah olarak adlandırılan İslam polisleri tarafından pek çok kez kuralları çiğnediği için göz altına alınan Suriye’nin Rakka kentinde yaşayan 20 yaşındaki Sama Maher, “Rakka’da ya da Deyrizor bölgelerine kadınların yanlarında bir mahrem (erkek) olmadan tek başlarına bir yere gitmelerine izin verilmiyor, bu benim için çok büyük bir problem, çünkü biz 5 kız kardeşiz” diyor.

Maher, Halep’teki üniversite eğitimini de yarıda bırakmak zorunda kalmış. Çünkü kontrol noktalarından yanında erkek  olmadan geçişlerine izin verilmiyor. 

Kadınlar ilk başta IŞİD’in kısıtlamalarına karşı çıkmışlar ancak karşı çıktıklarında şiddet gördükleri için uygulamalara boyun eğmek zorunda kalmışlar. Erkekler de eşlerinin ve kız çocuklarının İslam polisinin şiddetine maruz kalmamaları için evde kalmaları gerektiğini söylüyorlar.  

36 yaşındaki Maha Saleh durumu şöyle aktarıyor: “IŞİD bütün kadınlara çarşaf giydirmek istiyor, eğer kadınlar onların kurallarına uygun giyinmezlerse polis herkesin önünde kadınların kafasına sopayla vuruyor. Musul’da kadın doktorlar çarşaf giymeyi reddederek evlerinden çıkmadılar” diyor: “Kadınların bu grevi karşısında, Hisbah denilen polisler kadınların evlerine ambulansla geldiler ve onları zorla hastanelere geri taşıdılar”

ÇOCUKLAR ÇARŞAFA GİRMEK ZORUNDA

Irak’ın IŞİD yönetimindeki Musul kentinde, kadınların yanı sıra çocuklar için de hayat oldukça zor. Çocuklar da IŞİD’in koyduğu kurallar çerçevesinde giyinebiliyorlar. Geçtiğimiz ekimde Musul’da okullar açılınca Samar Hadi iki 6 ve 7 yaşındaki çocuğunu da çarşaf giydirmeden okula göndermiş. Hadi sonrasında okul müdürünün kendisine çocuklarına çarşaf giydirmesi gerektiğini söylemiş. IŞİD’ın kurallarına göre sadece 1. ve 2. sınıfa giden çocukların çarşaf giymemelerine izin veriliyor. 

IŞİD Musul’da kadın kuaförlerini de kapatmış. 43 yaşında ki Samah Nasir, bu duruma isyan ediyor çünkü 9 yıldır gelirini buradan sağlıyor ve eşi de hasta olduğu için başka gelir kaynakları yok. Nasir, tüm yasaklara rağmen kuaförü yenide açmaya karar vermiş “IŞİD’ın ambargosuna rağmen dükkanımı yeniden açacağım. Çünkü kocama ve çocuklarıma bakabilmemin başka yolu yok” (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Lastik botta donmak üzere olan 28 göçmen kurtarıldı

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa