25 Temmuz 2011 08:26

Atanamadı ama sınava konu oldu

“Şafak’ı tanıdığımda dört yıl olmuştu kansere yakalanalı... Yoldaşlarından Ömer “Ben Şafak’ın hasta olduğunu unuttum, kocaman bir sırt çantasıyla gelirdi AYÖP eylemlerine, yine aynı çantayla İstanbul’da, Mersin’de, Elazığ’daydı…” diyor onu anlatırken. Dört yılı hastanelerde geç

Atanamadı ama sınava konu oldu

Paylaş
Ezgi Demiral

Benim onu yakinen tanımam ise Ankara’da yapmış olduğu üç günlük açlık grevine denk gelir. Politik anlamda düşüncelerinden korktukları için mi, yoksa gerçekten işleri olduğundan mı bilinmez, yolunu gözlediği ama hiç laf ettirmediği arkadaşları yoktu yanında.

Tehlikeli görüldüğünden dolayı bir türlü verilmeyen vize içindi tüm çabası. Gidecek, tedavisini olacak ve mücadele edecekti. Üç gün boyunca oturdu bir kirli battaniyenin üstünde. Çok kararlıydı, kazanacaktı ve öyle de oldu. Amerika’dan döndüğünde protokoller işe yaramadı. Uzatmayayım, GATA’da yattı. Sekiz ay yattı, elini eteğini AYÖP’ten hiç çekmeyerek. Kırk gün kadar oldu onu kaybedeli… Hem de annesi MEB Özel Kalem Müdürüne “Benim oğlum bir kez sınıfa giremedi, bunun hesabını kim verecek?” diye sorduğu halde.

ÖSYM ise son KPSS Eğitim Bilimleri oturumunda Şafak Öğretmen adını kullanarak bir soru hazırlamış. Hayatını bu sınavın haksızlığını anlatmaya kurmuş olan bu öğretmene atıfta mı bulunmuş yoksa tesadüf mü bilinmez ama Şafak’ın yanında yöresinde kim varsa demoralize olmuş. Sınava giren abisi uzunca bir süre toparlanamamış. Arkadaşları ise sınav esnasında ağlamışlar.

Türkiye’den bir Şafak Öğretmen geçti. Mücadelesiyle tutunduğu yaşamından bize büyük dersler vererek.”

ÖNCEKİ HABER

Samast'a 22 yıl 10 ay hapis

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa