18 Şubat 2015 12:29

Suruç'ta bebek maması tükendi

Suruç'taki binlerce Kobanêli çocuğun günlük tüketim malzemesi olan bebek maması ve sütün tükendiği belirtildi. İlçede çalışan gönüllüler, "Çocuğuna alırken bir mama, bir sütte Kobanêli çocuğa al" kampanyasının sürdüğünü ve duyarlı herkesin kampanyaya katılması gerektiğini ifade ettiler.

Paylaş

Suruç'ta binlerce Kobanêli çocuğun günlük tüketim malzemesi olan bebek maması ve sütün tükendiği belirtildi. İlçede çalışan gönüllüler, “Çocuğuna alırken bir mama, bir süt de Kobanêli çocuğa al” kampanyasının sürdüğünü ve duyarlı herkesin kampanyaya katılması gerektiğini ifade etti.

IŞİD saldırıları ile birlikte Urfa’nın Suruç ilçesine gelen yaklaşık 190 bin Kobanêlinin yüzde 40'ını çocuklar oluşturuyor. Diğer yüzde 60'lık kısmın ise çoğunluğu kadınlardan oluşuyor. “Çocuğuna alırken bir mama, bir süt de Kobanêli çocuğa al” kampanyası sürerken, çocuk ve kadınların günlük tüketim malzemeleri bitme noktasına geldi. Kader Ortakaya, Arin Mirxan, Suphi Nejat Ağırnaslı, Kobanê, Rojava ve Şehit Gelhat çadır kentleri ile sınır köylerinde yaşayan on binlerce Kobanêli çocuk ve kadın uzanacak yardım elini bekliyor. Kobanêliler için Suruç'a gelip gönüllü çalışma yürüten yurttaşlarda, bebek mamasının, sütün ve kadın ile çocuk bezlerinin tükendiği bilgisini paylaşarak, herkese duyarlılık ve kampanyaya katılım çağrısı yaptı. İHD Ankara Şubesi üyesi olan ve Suruç'ta gönüllü olarak yardım deposunda çalışan Aslı Saraç da, zafer noktasındaki Kobanêlilere el uzatmak gerektiğini ifade etti.

YARDIM ÇAĞRISI

En fazla öne çıkan ihtiyacın bebek maması olduğunu söyleyen Saraç, “Özellikle 1-2-3-4 numara bebek mamasına ihtiyaç var. Bunlar şu an için depolarda tükenmiş durumda” dedi. Saraç, diyerek mamanın aciliyetine dikkat çekti. Çadır kentlerde, mahallelerde ve köylerdeki binlerce çocuğu hatırlatan Saraç, “Çocukların sayısı gün geçtikçe artıyor. Diğer şehirlerden göç edenler de var. Bu doğrultuda en büyük ihtiyacımız bebek maması ve süt oluyor" şeklinde konuştu. Saraç, kadın ve çocuk bezi ile kahvaltılık malzemelere de acil ihtiyaç olduğunu dile getirdi. (UrfaDİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Katili bulunamadı, dosyası sırlarıyla resmen kapandı

SONRAKİ HABER

Batman'da HDP'li İkiköprü Belde Belediyesine kayyum atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa