18 Şubat 2015 10:59

THY Başkanı: Atatürk Havalimanı fiilen kapandı

Paylaş

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, yoğun hava muhalefeti nedeniyle Atatürk Havalimanı'nın fiilen kapalı olduğunu söyledi.

Hamdi Topçu, "Birçok yolcumuz, elimizde olmayan nedenlerle mağdur oldu." diye paylaşımda bulundu. Topçu, bu konuda attığı ikinci mesajında ise "Bütün yolcularımızdan özür diliyoruz." ifadesini kullandı.

Bugün, THY Basın Müşaviri Ali Genç da Atatürk Havalimanı'nda 2 saattir uçakların iniş ve kalkış yapamadığına ilişkin paylaşımda bulunmuştu. Bu paylaşımın ardından Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, uçuşların tamamen durdurulmadığı, sadece yoğun kar yağışı nedeniyle gecikmeli olarak yapılabildiğine ilişkin cevap niteliğinde açıklama yapmıştı.

THY Basın Müşavirliği'nden edinilen bilgiye göre; bugün THY İstanbul merkezli 350'nin üzerinde uçuş iptal edildi. Ayrıca iptal edilen uçaklar haricinde 50'nin üzerinde uçağı başka havalimanlarına yönlendirildi. Bazı uçaklar ise Türkiye hava sahasına girmeden geri çevrildi. Birçok uçak ise yoğun kar yağışı nedeniyle iniş için havada tur atıyor ve havanın iniş için elverişli olmasını bekliyor. Bu nedenle birçok uçağın da yakıt sorunu yaşadığı öğrenildi.

İNİŞ VE KALKIŞLAR DURDURULDU
Atatürk Havalimanı'nda saat 11.00 itibariyle görüş mesafesinin 100 metreye kadar düşmesi ve pistlerin karla kaplanması nedeniyle uçakların iniş ve kalkışları durduruldu. 

İniş yapamayan uçaklar Marmara ve Karadeniz üzerinde tur atmak zorunda kalırken, bazı uçakların yakıt kritiğine girdiği öğrenildi. Yetkililer yakıt kritiğine giren uçakların inişine öncelik verirken bazı uçakları ise başka havalimanlarına yönlendirileceğini söyledi. 

Sabah saatlerinden itibaren yeniden etkisini gösteren yoğun kar yağışı nedeniyle karla kapanan pistlerin yeniden açılması için Devlet Hava Meydanları İşletmesi kar timi ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Pistlerde devamlı kar temizleme çalışmaları yapılmasına rağmen yoğun tipi nedeniyle pistlerin açık tutulması zorlanıyor.

334 SEFER İPTAL EDİLDİ
Türk Hava Yolları (THY), resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada İstanbul'da etkili olan kar yüzünden 334 seferin iptal olduğunu açıkladı.

THY, 18-19 Şubat tarihleri arasında İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından yaşanan meteorolojik hadise nedeniyle 334 seferin yapılamayacağını duyurdu. THY, yolculardan seyahatleri öncesinde uçuşları ile ilgili son durumu internet sitesi ve çağrı merkezlerinden kontrol etmeleri istendi. (İSTANBUL)

THY UÇAĞI PİSTTEN ÇIKTI

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da gece boyu 841 trafik kazası yaşandı

SONRAKİ HABER

Van’da 3 yıldır devam eden eylem yasağına tepki: Ülke için utançtır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa