18 Şubat 2015 09:14

Tarsus'ta on binler, Özgecan için yürüdü

Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan'ın öğrencisi olduğu Çağ Üniversitesi önünde başlayan ve Yenice beldesine kadar süren eyleme yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Paylaş

Burak ŞEFKAT
Mersin

Mersin’în Tarsus ilçesinde hunharca katledilen Özgecan Aslan için on binlerin katılımı ile yürüyüş yapıldı. Özgecan’ın sıra arkadaşları tarafından organize edilen eyleme katılım oldukça yüksekti.

Eylem boyunca sık sık, “Kadına uzanan eller kırılsın”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor” sloganlarının atıldığı yürüyüş, Özgecan Aslan’ın eğitim gördüğü Tarsus-Adana Karayolu üzerinde bulunan Çağ Üniversitesi yerleşkesi önünde başladı.
 
Tarsus, Mersin ve Adana’dan on binlerce vatandaşın katılım gösterdiği eylemde, Özgecan’ın arkadaşlarının kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için yüzlerini boyadıkları görüldü. Birçok pankartın açıldığı eyleme Mersin İdmanyurdu Şeytanlar Taraftar Grubu, Adana Demirspor Şimşekler Taraftar Gurubu, Adanaspor ve Tarsus İdmanyurdu taraftar grupları da destek verdi.
 
Üniversite öğretim görevlilerinin de yer aldıkları eyleme katılanlar yaklaşık 5 kilometre D-400 karayolunu trafiğe kapatarak yürüdü ve Yenice Cumhuriyet Meydanına geldi. Burada saygı duruşunda bulunulduktan sonra katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan Çağ Üniversitesi öğrencisi Esengül Saluk, taleplerini şöyle sıraladı:
 
" - Koruma kanunları etkin bir şekilde uygulanmalı.
- Gerekli yasal düzenlemeler ivedilikle hayata geçirilmeli.
- Cinsiyet eşitliğini temel alan yeni düzenlemeler getirilmeli.
- Eğitim sistemi içerisinde kadının toplumdaki yerinin ve önemi hassasiyetle işlenmeli.
- Şehirlerarası ulaşım hizmeti sağlayan kooperatiflerin denetimi düzenli olarak yapılmalı.
- Araçlarda görevli şöförler mesleki eğitim almalı."
 
Yürüyüş sonrasında Evrensel'e konuşan Çağ Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Başak Öztürk, ‘Özgecan cinayetinden sonra gündemde sıkça idam tartışmaları yapılıyor. Bu tartışmaları Konsey olarak doğru bulmuyoruz. Yapılması gereken, bundan sonraki kadın cinayetlerinin önüne geçmek adına gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasıdır. Eğitm sistemindeki açıklar giderilmelidir" dedi.

 

3 KM YÜRÜDÜLER

6 bin civarında öğrencinin öğrenim gördüğü okulda ve çevresinde, çevre üniversite ve kentlerden gelenlerle birlikte sabah saat 09.00'dan itibaren toplananların sayısı iki saat sonra yaklaşık 20 bini buldu. Toplumda infial yaratan cinayeti protesto etmek için gerçekleştirilen protesto gösterisine Özgecan'ın arkadaşlarının büyük bir bölümü siyah giyinerek katılırken, bazı öğrenciler kanlı kıyafetler giyerek eylemde yer aldı. Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyeleri de otobüslerle eyleme katılmak isteyenleri üniversiteye taşıdı.

AİLELER İLE HOCALARI DA KATILDI
Öğretim üyeleri ile öğrenci ailelerinin de katılımla destek verdiği eyleme katılanlar daha sonra sloganlar atarak D-400 Karayolu'na çıktı. Karayolunu trafiğe kapatan yaklaşık 15 bin kişiye, sürücüler de klakson çalarak, bir kısmı da araçlarını park edip bizzat katılarak destek verdi. Ellerinde Özgecan'ın fotoğraflarını taşıyan ve aralarında şiddet görmüş bir kadını canlandıran öğrencilerin de bulunduğu topluluk, ayrı kollardan Yenice Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüp burada toplandı. 

'HEPİMİZ ÖZGEYİZ, YAKMAKLA BİTMEYİZ'
Yaklaşık 20 bin kişi, 3 kilometrelik yolu 1 saat 15 dakikada yürüdükten sonra toplandıkları Cumhuriyet Meydanı'da 'Özgecan ölmedi kalbimizde yaşıyor', 'Özgecan'ın katilleri idam edilsin', 'Özgecan'ımızı unutmayacağız', 'Hepimiz Özgeyiz yakmakla bitmeyiz', 'Kadına uzanan eller kırılsın' sloganları attı. 

TARAFTARLAR OMUZ OMUZA YÜRÜDÜ
Her kesimden katılımın olduğu yürüyüşte Adanaspor, Adana Demirspor, Mersin İdmanyurduspor ile Tarsus İdmanyurdu taraftar grupları da katledilen Özgecan için omuz omuza yürüdü. Yürüyüşe motorlu gruplar ile bedensel engelliler de katıldı. Tekerlekli sandalyeleriyle yürüyüşte yer alan engelliler sloganlar atıp Özgecan'ın öldürülmesi protesto etti.

'ADALETİN SINANMA VAKTİDİR'
Öğrencilerden Esengül Soluk, grup adına yaptığı konuşmada Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin siyasi, etnik ve dini bir konuyla bağdaştırılmamasını istedi. Soluk, şunları söyledi: "Özgecan sadece bir cinsiyetin, bir etnik kökenin veya bir siyasi görüşün kurbanı değil, tüm insanlığın acı kaybı olmuştur. Bizler, birey olarak bu olayı provokasyona konu yapılmamasını, siyasi, etnik ve dini bir konu ile bağdaştırılmamasını temenni ediyor, bu konudaki hassasiyetimize inanıyoruz. Bu vahim durumun, bu konularla ilişkilendirilmesi hem Aslan Ailesi'nin acısına, hem de Özgecan kardeşimizin acısına saygısızlık olacaktır. Özgecan kardeşimizin katillerinin canavarca ve alçakça işlemiş oldukları cinayeti de gölgede bırakacaktır. Bu vahim olay, insanlıktan nasibini almamış katillerin canavarca hislerin dışa vurulmasından başka bir şey değildir. Bu kişiler tedavi edilemeyecek kadar hasta, acınamayacak kadar da aciz durumdadır. Bir kez daha adaletin sınanma vaktidir. Ülkemizde gittikçe derinleşen kadına şiddet olayları her yıl korkunç rakamlara ulaşmaktadır. 2012'de 139 olan öldürülmüş kadın sayısı 2014'te 287'ye yükselmiştir. Bir kadınımızın daha canı yanmasın diye Özgecan'ımızı her daim anarak unutulmaması için sesimizi duyuracağız."

'ŞOFÖRLERİN DENETİMLERİ ARTIRILSIN'
Özgecan Aslan'ın katillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini kaydeden Esengül Soluk, şöyle devam etti: "Başka kadınların canlarını yitirmemesi için gerekli yasal düzenlemelerin yerine getirilmesini istiyoruz. Koruma kanunlarının etkili bir biçimde uygulanmasını istiyoruz. Cinsiyet eşitliğini temel alan yeni yasal düzenlemelerin getirilmesini istiyoruz. Eğitim sistemi içerisinde kadının toplumdaki yerinin önemini hassasiyetle işlenmesini istiyoruz. Şehirlerarası ulaşım sağlayan kooperatiflerin denetimlerinin sürekli olarak yapılmasını, araçlarda her türlü güvenlik önleminin sağlanmasını, şoförlerin mesai saatlerinden sonra araçlarını şehirlerarası ulaşımda kullanmamalarını, bu araçlarda görevli şoförlerin mesleki eğitim alarak kılık kıyafet yönetmeliğine uygun bir şekilde giyinmelerini ve üsluplarının mesleklerine yakışır ciddiyette olmasını istiyoruz." 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AİHM, zorunlu din dersine son noktayı koydu

SONRAKİ HABER

Sivas'ta iskeleden düşen işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa