18 Şubat 2015 00:26

TBMM'de saldırı: HDP'li ve CHP'li vekiller yaralandı

TBMM Genel Kurulu'nda partilerin önergelerinin görüşüldüğü kapalı oturumda arbede yaşandı ve CHP milletvekilleri Musa Çam, Aykut Erdoğdu ve Mahmut Tanal ile HDP milletvekilleri Sabahat Tuncel ile Ertuğrul Kürkçü yaralandı.

Paylaş

TBMM'nin 56'ncı Birleşimi, TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı tarafından açıldı. Genel Kurul’a İç Güvenlik Paketi'nin gelmesi beklenirken, Meclis araştırması açılmasına ilişkin üç önerge okunarak bilgiye sunuldu. HDP grubu, paralel yapı, yargı, güvenlik, TSK, istihbarat, gizli dinleme,... önergelerinin görüşülmesini istedi. HDP’nin önergesi AKP'li vekillerin ret oyuyla kabul edilmedi. Usül tartışmasının ardından HDP grubunun önerisi yeniden oylandı ve tekrar AKP'’nin ret oylarıyla kabul edilmedi. MHP grubunun işsizlik ve buna bağlı olarak gelişen iç göç sorununun araştırılması önergesi okundu. Öneri üzerinde görüşmeler sürerken CHP'nin önergesiyle görüşmelere kapalı oturumda devam edildi.

Bahçekapılı, kapalı oturumda görüşmeleri yapılan MHP grup önerisinin oylamasının sonucunda grup önerisinin kabul edilmediğini açıkladı. Ardından CHP'nin Roboski katliamıyla ilgili araştırma önergesinin ele alınması önerisi okundu. Öneri, AKP'nin önergesiyle kapalı oturumda görüşüldü. Kapalı oturumun ardından Bahçekapılı, CHP önergesinin de kabul edilmediğini açıkladı. 

Ardından AKP’nin görüşmelerin süreleri ve günleriyle ilgili verdiği önerge okundu. Önergenin görüşülmesi, AKP ve HDP’nin teklifi üzerine kapalı oturumda yapılmaya geçildi. 

Kapalı oturum devam ederken muhalefet vekilleri sosyal paylaşım adreslerinden oturumda kavgaların yaşandığı bilgilerini paylaştı. Vekiller, görüşmeler esnasında arbede yaşandığını, CHP milletvekilleri Musa Çam, Aykut Erdoğdu ile Mahmut Tanal ve HDP Milletvekilleri Sabahat Tuncel ile Ertuğrul Kürkçü’nün yaralandığını ifade etti. 

CHP Millekvekili Müslim Sarı, Twitter hesabından şu bilgileri paylaştı: “Şu an hastanedeyiz. İzmir milletvekilimiz Musa Çam. AKP faşizminin son kurbanı oldu. Kaburgasında çatlak var.”

CHP Milletvekili Binnaz Toprak da Twitter hesabından, “Meclis'te AKP'lilerin saldırısında arkadaşımız Musa Cam sedye ve ambulansla hastaneye kaldırıldı. Bizden ve HDP'den darbe alan başkaları var" paylaşımında bulundu.

CHP Milletvekili Ali Özgündüz de şu bilgileri paylaştı: “AKP'li gözü donmuş vekiller, İstanbul MV @aykuterdogdu Mahmut TANAL ve İzmir MV @musacam a saldırdılar!. Adamlar Meclis'te eşkıyalık yapıyorlar.”

Hayat Televizyonu yayınına bağlanan CHP Milletvekili Melda Onur, "Meclise ilk defa sedye girdi. Jammerlarla iletişimimiz engelleniyor. Sebahat hanıma da saldırıldı" dedi.  

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise; "İç güvenlikle neler olacağını tahmin etmek zor değil. Paketle Türkiye halklarına savaş açıyorlar. Meclis başkanının tokmağı ile CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu göğsüne bir darbe aldı. Kadın vekillerimizin kürsü hareketinin ardından AKP'li vekiller fiziksel şiddete girişti" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda iç güvenlik paketi görüşmeleri tamamlanamadı. Görüşmelere bugün saat 14.00'te devam edilecek. (ANKARA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sedir direnişi

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa