17 Şubat 2015 22:20

Hakkari'de on bin kişi Özgecan için yürüdü

Hakkari'de on bine yakın yurttaş, Mersin'in Tarsus ilçesinde katledilen Özgecan Aslan için yürüyüş gerçekleştirdi.

Paylaş

Üzerlerinde Özgecan'ın fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıyan kadınlar siyahlara büründü.

Yürüyüşe, lise öğrencileri dersleri boykot ederek katıldı.

Sık sık, "Katil devlet hesap verecek", "Jin, jiyan, azadî" ve "Özgecan'ın hesabı sorulacak" sloganlarının atıldığı yürüyüşte "Özgecan'ın katilleri hesap verecek", "Bu ülkede tecavüz suç değil 'Kadın' olmak suç" ve "Tecavüzcü devlet istemiyoruz" dövizleri taşındı.

Yürüyüş boyunca artan kitlenin sayısı, Hakkari Devlet Hastanesi civarına varıldığında on bine ulaştı.

Belediye binası önünde son bulan yürüyüşün ardından kadınlar adına Binevş Kadın Merkezi koordinatörü Özgül Doğan açıklama yaptı. 

Yaşanan vahşetin asıl suçlularının hiyerarşik ve iktidarcı eril zihniyetin kendisi olduğunu ifade eden Doğan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve bazı AKP bakanlarının kadınlara dönük sözlerini hatırlatarak, "Bu sözlerden sonra bu ülke için söylenecek başka bir söz kalmamıştır" dedi.

Sokaklara çıkarak, erkek şiddetine karşı tutum alarak, erkek terörünün son bulacağını söyleyen Doğan, "Bugüne kadar sürekli kadına ne yapması gerektiğini, nasıl yaşaması gerektiğini tarif edenler artık susmalılar.

Bu kadar kışkırtılmış erkeklik saldırganlığı ortada dolaşırken kadını terbiye edilme yaklaşımından vazgeçilsin. Terbiye etmek istiyorlarsa canavarlaşmış erkek zihniyetini terbiye etsinler" diyerek, tepkisini dile getirdi. (Hakkari/DİHA) 

ÖNCEKİ HABER

Aleksis Çipras, Cumhurbaşkanı adayını açıkladı

SONRAKİ HABER

5 Haziran saldırısı davasında 3 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa