17 Şubat 2015 18:05

Liselilerden Özgecan protestosu

İstanbul’da Esenyurt Kıraç Anadolu Lisesi öğrencileri Özgecan Aslan’ın katledilmesini kınamak için sokağa çıktılar. Sık sık “Kadına uzanan eller kırılsın” “Jin jiyan azadi” sloganları atan kitle okulun etrafındaki sokakları gezerek mahalle halkını da dayanışmaya çağırdı. Öğretmenler de öğrencilerine destek verdi.

Paylaş

İstanbul’da Esenyurt Kıraç Anadolu Lisesi öğrencileri Özgecan Aslan’ın katledilmesini kınamak için sokağa çıktılar. Sık sık “Kadına uzanan eller kırılsın” “Jin jiyan azadi” sloganları atan kitle okulun etrafındaki sokakları gezerek mahalle halkını da dayanışmaya çağırdı. Öğretmenler de öğrencilerine destek verdi. 

Öğrenciler kendilerinin yazdığı basın açıklamasını okudu. Basın açıklaması öncesi ülkede katledilen onlarca insan için bir dakikalık saygı duruşu düzenlendi. 
Okunan basın açıklamasında ülkede kadın cinayetlerinin giderek artmakta olduğunu ve toplumun kadına yönelik cinayetlerin tekrardan gözden geçirmesi gerekliliğini doğurduğu belirtilerek; “Toplumumuzda kadın cinayetleri unutulmuş ve basit bir üçüncü sayfa haberleri olarak görülmektedir. Bu trajedik haberlere artık son verilmelidir. Bunların son bulması için daha kaç genç kız kurban olacak kadınları sadece cinsel bir obje olarak gören zihniyeti vicdan ve akıl muhasebesi yapmaya davet ediyoruz. Biz genç kadınlar artık sokaklara çıkmaya çekinen evde baba abi baskısı evlenince koca baskısı görmek istiyoruz ve mücadeleyi büyütmekten başkada bir alternatifimiz yok” denildi. Basın açıklamasında dikkat çeken erkek öğrencilerinin de ağırlıklı katılmasıydı. 

Basın açıklamasına katılan okulun ÖTK başkanı öncelikle halkın çok duyarsız olduğunu belirterek, “Neden diye sorarsanız bu ilk tecavüz olayı değil ,bundan önce birçok kadın cinsel istismara maruz kaldı, eğer gereken önlem alınmış olsaydı Özgecan ve  diğer bütün kadınlar bu tür iğrenç hakaretlere istismarlara maruz kalmayacaktı ve biz de bunun  bir daha tekrarlanmaması için kadınların yalnız olmadığını yapmış olduğumuz protestoyla göstermeye çalıştık” dedi.

Yine bir başka liseli ise kadınlara cinsel obje olarak bakıldığını dile getirerek “Hiç mi düşünmüyorlar kendi annesi kız kardeşi var ve yarın bir gün bunlar başlarını gelmeyecek mi? Özgecan’ın tek başına otobüse binmesinin böyle bir utanç verici bir sonu olmaması gerekiyordu bu vahşi bir cinayet” dedi. İdam cezası uygulanmalımı sorusuna ise “Kimse idama maruz kalmamalı” diye cevap verdi 

Başka bir liseli ise “Ben katledilen Özgecan için soğuk havaya rağmen sokaktayım ve sadece Özgecan için değil ülkemizde bir çok kadın için bilinmeyen, kayıp giden kadınlar içinde buradayım” diyor idam ile ilgili soruya ise “İdam cezası getirilmemelidir çünkü ileri zamanlarda idam cezası başka durumlarda da yürütülebilir. Yaşadığımız ülkede maalesef ki bu tür durumlara açık ve kesinlikle idam cezası getirilmemelidir. Ancak  yaşanan bu tür olaylar gündeme geldikten sonra duyarlılığımız artıyor, bu olaylar yaşanmadan sokağa dökülmeliyiz hep birlikte ses çıkarmalıyız” diye cevap verdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kobanê’de 13 köy daha IŞİD'den temizlendi

SONRAKİ HABER

Sakarya’daki ırkçı saldırının failine müebbet hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa