17 Şubat 2015 15:35

Demirtaş: İmralı'da görüşülen 10 madde var

Grup toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı'da görüşülen ve hükümete sorumluluk yükleyen 10 madde olduğunu belirterek, 'Hükümet bu 10 madde yokmuş gibi davranıyor' dedi.

Paylaş

Demirtaş, Davutoğlu'nun "hem yasa çıkar hem de süreç yürür" açıklamasına da, "Paket sadece çözüm sürecini değil, bütün toplumsal barış dinamiklerini tahrip ediyor" sözleriyle tepki gösterdi. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Silah bırakma tartışmalarına dikkat çeken Demirtaş, "Çözüm süreciyle ilgili silah bırakma tartışması yürütülüyor ancak hükümetin 10 maddelik ev ödevi var. Bu da İmralı'da konuşuldu. Bunu neden söylemiyor Başbakan? 'Bu 10 maddede mutabakat sağlanırsa en kısa zamanda silahsızlanmayla ilgili adım atılacak diye görüşme var. Hükümet bu 10 madde yokmuş gibi davranıyor. Hükümet adına yazıp çizenler de 10 maddeyle ilgili bir şey söylemiyor" şeklinde konuştu. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "hem İç Güvenlik Paketi yasallaşacak hem de süreç devam edecek" sözlerine tepki gösteren ve bunun yanlış olduğunu bildiren Demirtaş, "Paket gelirse süreç ilerlemez mi?" sorusuna, "Paket sadece çözüm sürecini değil, bütün toplumsal barış dinamiklerini tahrip eden pakettir. Çözüm sürecini de olumsuz etkiliyor, toplumdaki bütün barış arayışlarını da dinamitliyor. Muhalefetin ezildiği yerde kimse barıştan söz edemez" cevabını verdi.

İmralı'nın 10 maddelik önerilerinin neler olduğunun sorulması üzerine Demirtaş, HDP'nin İmralı heyetinin önümüzdeki günlerde kapsamlı açıklama yapması halinde bu maddeleri de paylaşabileceğini belirtti. Demirtaş, 10 maddenin bilinen, özgürlüklere, demokrasiye, barışa dair atılması gereken adımlar olduğunu ifade etti. 

Öcalan'ın çağrısının bu 10 maddeye dair olduğunu anlatan Demirtaş, "Çok istiyorlarsa kendileri paylaşsın. Öcalan, 'bu 10 maddede uzlaşma sağlayalım, hemen gereğini yapalım' diyor. Sürpriz maddeler değil" diye konuştu. (Ankara/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İç güvenlik paketi toplumsal barışı sağlamaz

SONRAKİ HABER

Çiğli’de kadınlara özel eğitim çalışması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa