17 Şubat 2015 15:14

Ukrayna'da ateşkes tehlikede

Debaltseve bölgesi ve Donetsk Havaalanı çevresinde çatışmalar sürüyor. Çatışmalar gerekçe gösterilerek Minsk anlaşmasının bazı maddeleri uygulanmıyor.

Paylaş

Ukrayna’da hükümet ve bağımsızlığını ilan eden Donbass bölgesi arasındaki anlaşma maddelerinden biri olan ağır silahların sınır hattından çekilmesi maddesine, sürenin dolmasına rağmen henüz uyulmadı.

Anlaşma uyarınca tarafların, ateşkesin yürürlüğe girdiği pazar gününden sonra en fazla iki gün içinde ağır silahları çekmeleri gerekiyordu. Ukrayna hükümeti, Debaltseve’de çatışmalar sona ermeden silahları çekmeyeceklerini duyurdu. Rusya’nın desteklediği Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri de kenti kuşatma altında olduğu gerekçesiyle anlaşmanın Debaltseve’de geçerli olmadığını söylüyor. Ayrılıkçılar, kenti kuşatan Ukrayna ordusunun geçişi için bölgede güvenli bir koridor oluşturdu.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

BBC’nin haberine göre geçen hafta tarafların üzerinde uzlaşıya vardığı Minsk ateşkes anlaşması uyarınca, ağır silahların çekilmesiyle 50-140 kilometre genişliğinde bir tampon bölge oluşturulması da gündemdeydi. Fransa, Almanya ve ABD devam eden çatışmalardan duydukları endişeyi dile getirdi. Ukrayna ordusu, ayrılıkçıların pazar gününden itibaren çoğu Debaltseve çevresinde olmak üzere en az 112 defa saldırdığını belirtti. Ukraynalı bir yetkili, liman kenti Mariupol’de de çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Donetsk Havaalanı çevresinde de çatışmalar sürüyor. Russia Today ekibi bölgede ateş altında kaldı.

DEBALTSEVE GEREKÇE OLDU

Ukrayna Terörle Mücadele Merkezinden (ATO) yapılan açıklamada, Rusya yanlısı ayrılıkçıların bütün gücüyle Debaltseve’yi düşürmeye çalıştığı belirtildi, “Teröristler 27 defa Debaltseve’e mobil roket sistemi Grad roketleriyle saldırdı” denildi. Anlaşmanın tersine ağır silahların geri çekilmediğini bildiren ATO Sözcüsü Albay Andrey Lisenko, ateşkesin başladığı süre zarfında 38’i füze olmak üzere 112 defa saldırıya maruz kaldıklarını iddia etti. Karşı tarafın ağır silahları çekmemesi nedeniyle Ukrayna’nın da ağır silahları çekmediğini savunan Lisenko, silahlar susmadan bulundukları konumdan geri çekilmeyeceklerini kaydetti. (DIŞ HABERLER)


KERRY, MERKEL VE PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Belarus’un başkenti Minsk’te 12 Şubat’ta imzalanan barış anlaşmasına rağmen Ukrayna’da çatışmaların devam etmesi, tarafları harekete geçirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ateşkesin sağlanmasıyla ilgili telefon diplomasisi yürüttü.
Poroşenko gecenin ilerleyen saatlerinde; ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Poroşenko, Kerry ile yaptığı görüşmede özellikle Debaltsevo şehri çevresinde militanların ateşkesi ihlal etmesi, ağır silahların çekilmemesi ve barış anlaşmasının tehlikeye girmesi konusundaki endişelerini dile getirdi.

ABD’DEN UKRAYNA’YA DESTEK SÖZÜ

Görüşmede Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin bölgedeki gözlemleme ve doğrulama çalışmalarının yetersizliği üzerinde durulduğu öğrenildi. Poroşenko ve Kerry anlaşma uyarınca Ukrayna ile Rusya sınırında bir an önce kontrol sağlanmasının önemi konusunda anlaştığı açıklandı. John Kerry, BM Güvenlik Konseyi kararları da dahil olmak üzere atılacak adımlarda ABD’nin Ukrayna’yı destekleyeceği hususunda Poroşenko’ya güvence verdi.

Merkel ve Putin ile de telefon görüşmeleri yapan Poroşenko, muhataplarına Ukrayna’da ateşkes sonrası meydana gelen gelişmeler ve halihazırda çatışmaların devam ettiği Debaltsevo’daki son durum hakkında bilgi verdi.

Poroşenko, tam ve koşulsuz ateşkes için gerekli tedbirlerin alınması, AGİT gözlemcileri kontrolünde ağır silahların çekilmeye başlanmasını istedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

On binlerce kişi sokağa çıktı, Kopenhag’da ölenleri andı

SONRAKİ HABER

Vanlı yurttaşlar: Evlerinin onarılmasını ve çadır konteyner istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa